Sommerkaravanen.dk
Adria

Opdateret: 29. juli 2010 Online: 740 brugere
Forsiden

www.campingferie.dk
Forsiden
(Nyheder & Danmarkskort)
 
Sommerkaravanen 2010:

Hjarbæk Fjord Camping

Sandersvig Camping og Tropland

TopCamp Middelfart, Skovlund Camping

Emmerbølle Strand Camping

Vemmetofte Strand Camping



Tidligere udgaver:
Sommerkaravanen 2009
1. juli 2009
Jesperhus Camping og Feriecenter
2. juli 2009
Juelsminde Strand Camping
3. juli 2009
Frigård Camping
4. juli 2009
Hasmark Strand Feriepark
5. juli 2009
De Hvide Svaner
 
Dagbøger 2008
Dagbøger 2007
Dagbøger 2006
Dagbøger 2005
     
Campingsangen
Sommerkaravanen
med Michael Winckler
     
Diverse
Ny campist?
Køb af brugt campingvogn
BE-kørekort
     

Sommerkaravanen 2009 - Dag 4 - Hasmark Strand Feriepark

I dag er sommerkaravanen kommet til Hasmark Strand Feriepark. Igen i dag viser sommervejret sig fra den gode side. Sol og 28 - 30 grader - næsten (og kun næsten) for meget.. Her ser du de tre campingjournalister Mads, Signe og Peer introducere dagens program. 


Alle kender den lidt kedelige pligt med at skulle hente vand, tømme spildevands- og toilettank. Turen frem og tilbage gøres meget mere behagelig med denne minisækkevogn fra HKS Campingshop.dk. Den kan bære 60 kg, og så koster den kun 80 kr.  


Bakkameraerne fra Jepo Tech bliver mere og mere avancerede. Her ser du nyest udgave af den klassiske hvide model med kuglekamera. Nu har modellen også fået en mikrofon indbygget. Hvis din monitor har højtaler indbygget, kan du nu også høre hvad der sker bag din vogn eller camper.  


NX-5 fra Tripple Track er stadig markedets mest alsidige gas- og narkosealarm, I dag kan du få og tilkoble en lang række enheder til den. F.eks. kommunikationsenhed, ekstra detektorer, dør og vindueskontakter, bevægelsesfølere, der kan aktivere udelys m.m. 


Frank fra Dansk autohjælp fortæller at de har startet et nyt koncept op, som hedder Mobil Workforce. Her kan du for 279 kr om måneden holde øje med positionen på din enhed, f.eks. campingvogn eller autocamper. Uanset hvor de befinder sig, kan du så holde øje med dens position. Data kan hentes på nettet via din egen konto, og skulle uheldet være ude, så kan du hurtigt finde frem til dit stjålne køretøj igen.


Trekroner Forsikring fortæller, at hvis du er FastKunde, er dine cykler som er fastspændt på din campingvogn også dækket af forsikringen. Cyklerne er dækket med op til 11.900 kr pr cykel pr. skadebegivenhed. Der er en dog en selvrisiko på 1.188 kr. De nævnte priser er 2009 priser. 


Steen fortæller derudover at FastKunder hos Trekroner også har en strakserstatning for ulykkestilfælde for dækkede børn. Den udbetales som et engangsbeløb uafhængig af méngrad, eller senere invalideerstatning. Det betyder f.eks. at hvis di bar kommer til skade, vil du altid, uanset en senere fastsættelse af méngraden, vil få udbetalt 1 % af forsikringssummen. Andre selskaber kræver typisk at méngraden skal være 5 % før de udbetaler erstatning. 


Sidste år introducerede Primagaz deres nye letvægts PrimaLight gasflaske, der både er lavere end den kendte PrimaDonna letvægtsfalske, og samtidig indeholder 10 % mere gas. Selv om PrimaLight er i stål, vejer den kun 7 kg. i tom stand. Det er kun 400 gram mere end letvægtsflasken. Her ser du de to flasker i samme gaskasse.


Her viser Peer sine to PrimaLight flasker i sin helintegrerede Dethleffs Advantage Autocamper.


Per fra Tuxer fortæller at han, fordi meteorologerne lover køligere vejr i næste uge, i dag vil komme med et særligt Sommerkaravane tilbud. Hvis du køber en Tuxer jakke, som den der vises på billedet, vil den kun koster 300,- kr. mod normalt 400,- kr. 


Dagens musikalske ankermand er Michael Winckler, der starter med en række af hans nyere hits, inklusiv Sommerkaravanesangen, Kvinden i mit liv og den helt nye Hobro. 


Herefter lægger han guitaren, og leverer en række croonersange, der sætter de fleste tilskuere i et emotionelt og eftertænksomt humør. 


Når Michael crooner bliver der lyttet intensivt. Se bare på disse to meget unge, men koncentrerede tilskuere. 


Hokus Krokus Happy Einar er en kokus - og bum, er tørklædet tryllet helt væk. 


Og så fik lov til at opleve Trylle Mortens scenedebut. Trylle Morten kommer fra Vejlekanten, og introducerede sig selv med at give Happy Einar en grøn slange om halsen. 


Selv om Happy Einar ikke var sikker, så ville Trylle Morten, uden at være i nærheden, trylle et gult tørklæde ind imellem to blå tørklæder, som Happy Einar skulle gemme i sine bukser. 


Hokus Pokus, og det gule tørklæde fløj fra Trylle Mortens fingre og ned mellem de to blå tørklæder. Men Happy Einars underbukser kom i vejen, så de måtte en tur med op mellem de blå tørklæder.


En af dagens store børneoplevelser er når de mange Dansk Autohjælp balloner slippes løs. Det er selvfølgelig Happy Einar der hjælper med til at slippe dem løs. 


Hver gang de ca 100 balloner bliver sluppet løs bliver alle betaget af det flotte skue.


I dag besøger Sommerkaravanen Hasmark Strand Feriepark, som ligger helt ude ved vandet på Nordfyn. Ferieparken er bygget over et vikingetema, og har alle de faciliteter der sikrer en oplevelsesrig og spændende campingferie. Her ser du indgangspartiet og en del af den store vikingelegeplads.


I 2009 har Hasmark Strand Feriepark introduceret en nyt og spændende begreb der kaldes Platincamping. Det er indrettet i sit eget afsnit og omfatter 120 enheder, der alle har egen adgang til vand, strøm og satellit TV. Pladsen er organiseret med kort adgang til legepladser m.m. og så får du mulighed for at leje dit personlige luksusbaderum for 100 kr. pr. dag. Fællesfaciliteterne mangle nu heller ikke noget. Se bare på dette flotte fælleskøkken.


Helle Ålkjær Skifter, der ejer Hasmark Strand Feriepark sammen med sin mand Lars Skifter, fortæller at de allerede nu oplever stor interesse for det nye koncept.


Lykkegudinderne i Hasmark Strand Feriepark hedder i dag Happy Einar og Mads. Her finder de dagens første vinder.


I går var det næsten kun  voksne, der vandt. I dag var det sjovt nok børnenes tur. Her en ny lykkelig ejer af en Førstehjælpstaske fra Dansk Autohjælp. Mon ikke den bliver vekslet til noget "børnefornuftigt" hjemme hos mor og far?


Her ser du en af dagens dobbeltvindere, der først vandt en taske, og bagefter en dejlig rød læderfodbold fra Suzuki.


"Mor, mor. Jeg har vundet en ny sportstaske."


Nogen familier har mere held end andre. Her vandt mor et gavekort til Hjem Is, datteren et spil og sønnen en rød Suzuki fodbold.


Vi slutter dagen af med dette foto af dette herlige og velopdragne hundepar, der stod foran enheden og så efter far, der var gået et smut op i minimarkedet. Og selv om der hik andre hunde forbi, så blev man pænt stående og så efter far. I dag kommer Sommerkaravanen til De Hvide Svaner ved Karrebæksminde, hvor du kan møde Sommerkaravanen mellem kl. 16 og 20. På gensyn.

Tekst og foto: Jens-Peder Rasmussen
© www.campingferie.dk 2009

 « Dag 3   Dag 5 » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2010 © Neslein Kommunikation ApS