Sommerkaravanen.dk
Adria Alpina Summer 11

Opdateret: 04 February 2012 Online: 481 brugere
Forsiden
Loading

www.campingferie.dk
Forsiden
(Nyheder & Danmarkskort)
 
Sommerkaravanen 2011
25. juli 2011
Vemmetofte Strand Camping
26. juli 2011
Emmerbølle Strand Camping
27. juli 2011
TopCamp Bogense Strand
28. juli 2011
Hampen Sø Camping
29. juli 2011
Ajstrup Strand Camping
 
Sommerkaravanen 2010
28. juli 2010
Hjarbæk Fjord Camping
29. juli 2010
Sandersvig Camping og Tropland
30. juli 2010
TopCamp Middelfart, Skovlund Camping
31. juli 2010
Emmerbølle Strand Camping
1. august 2010
Vemmetofte Strand Camping
 
Tidligere udgaver
Dagbøger 2009
Dagbøger 2008
Dagbøger 2007
Dagbøger 2006
Dagbøger 2005
     
TV-Kanalen.dk
     
Campingsangen
Sommerkaravanen
med Michael Winckler
     
Diverse
Ny campist?
Køb af brugt campingvogn
BE-kørekort
     

Sommerkaravanen 2008 - Dag 1 - Hedebo Strand Camping

I går startede årets Sommerkaravane på Hedebo Strandcamping, i bragende solskin. Der var allerede fra udstillingens åbning kl. 16 et stort og nysgerrigt publikum. Her ser du Peer Neslein byde velkommen til de mange fremmødte.


LE Camping fra naboben Frederikshavn, var selvfølgelig repræsenteret på den rullende campingudstilling, både med en flot Dethleffs og en af Hobbys mange modeller.
 

Christian Riber fra Brønderslev Caravan fremviste denne LMC Ambassador 650 RMD.


Peter Outzen, Nibe Caravan / HKS med sin rullende forretning.


Denne solskinsdag trak mange mennesker ned gennem udstillingsgaden og ud på forstranden hvor campisterne kunne opleve fjernsynsprogrammet blive optaget til udsendelse i DK4, som i år kommer nogle dage forskudt. Så se avisen..


Udstillingsgaden med stranden og det blå Kattegat i baggrunden.


Trekroner der på det nærmeste er blevet Campisternes Forsikringsselskab tiltrak campister til en forsikringssnak.


Happy Einer med tryllesjov, “mest for børn”.


"Neeej, du skal kikke i den anden lomme"


De campister der som jeg selv hører til de ældre husker entertaineren Flemming Werge. Underholdt campisterne på den mobile scene.


De tre travle campingjournalister, Mads Nielsen, Signe og Peer Neslein, lige før "det hele starter" med TV-optagelser af dagens TV-program, som sendes på DK4 nogle dage forskudt.


Hedebo Strandcamping er beliggende ned til den børnevenlige strand med hvidt sand. På stranden er hejst det blå flag. Bent Christensen erhvervede campingpladsen i 1968 og har overladt pladsen til sønnen Eric. Bent Christensen fortæller at det første år tømte han lokumsspande syv gange dagligt, og campingpladsen havde 25.000 overnatninger. Nu har campingpladsen gode moderne sanitære installationer, fine familiebaderum, nogle med børnetoilet andre med voksen toilet. Der benyttes 5 kr. i automaterne til badet.
Faciliteterne er opbygget efter egne anvisninger. Der er fastliggerpladser fra Informationen og op til landevejen. Fra Informationen ned mod stranden er det sæsonpladser samt gæstepladser. Nye campinghytter er med toilet og bad.


Eric Christensen, lejrchef /indehaver Hedebo Strandcamping. Der er købmand oppe ved vejen, samme købmand har været der i 40 år. Indskrivning / Information 200 meter inde på området. Bom der lukkes om natten, ingen Bomkort! Fantasy Minigolfbane der hører til de bedste, flere legepladser, cafeteria med gode tilbud. Opholdsstuen på første sal, er godkendt til 80 personer, derudover tagterrasse med grill. Opvaskepladser med udsigt. Spillehal m.m. For de motorinteresserede er Hedebo Classic MC stedet som er skabt af Bent Christensen gennem årene, ikke et museum men en udstilling hvor 130 motorcykler alle er i køreklar stand samt to sjældne biler. Strandpromenade ind til Sæby med fast belægning. Sæby byder på idylliske huse, keramik, glaspusteri og ikke mindst havnen med flere fiskerestauranter, indkøbsgade med cafeer og restauranter, Sæby miniby beliggende nær Havnen. For de mere motionstrænede er der Sæbygaard, med restaurant og golfbaner. Mon ikke det er første parket for campisterne kan nyde solopgangen, se færgerne mellem Göteborg - Frederikshavn, eller Læsø – Frederikshavn.


Cafeteria haven var godt besøgt på denne torsdag Sommerkaravanen gæstede campingpladsen.


Moderne hytter med bad og toilet.


“Løvesletten” navne på vejene hjælper børnene med at finde hjem og blive læsset af toget det rigtige sted.


Swimmingpool er der til de kølige sommerdage.


Legepladser er der flere af, alt efter børnenes udviklingstrin og udfordringer.


Udsigt oppe fra terrassen, ud over campingpladsen mod stranden, helt skyfrit.


Købmandsforretningen oppe ved indkørslen er velforsynet med vareudbud.


“Opvask med udsigt”, er titlen på billedet.


Bent Christensen der i 1968 overtog campingpladsen fotograferet ved sin samling af 130 køreklare motorcykler.


Fantasy Minigolfbanen hører til de bedste.


Den børnevenlige strand med lavt vand er meget populær, her kan også fiskes som billedet viser.


Ved indsejlingen til Sæby står statuen “Fruen fra Havet”.


Sæby er en idyllisk by med gamle huse der nænsomt er moderniseret.


Sæby Klosterkirke, berømt for sine smukke kalkmalerier. Kirken er den sidste rest af karmeliterklosteret fra 1740.


Et mindre vandfald hører også med til at nyde under byturen.


Når jeg er ved en by med friskfangede fisk, bliver det middagsmaden denne dag. Rødspætten fra Fiskehuset smagte pragtfuld.


Sæby Museum byder bl.a. på denne skolestue Anno 1920, har selv begyndt skolegangen i tilsvarende lokale.


Hver dag trækkes der lod om en række sponsorgevinster. Her er en heldig vinder af en Pløk-Let hammer...


og en organizer fra Isabella...


og "tilbehør" fra HKS Camping Shop...


og "gadgets" fra  Spartacus ...


og do fra Trekroner.


"Og dagens vinder af hovedgevinsten er ..." efter et kort øjebliks tavshed kunne Mads fortælle, at dagens vinder havde glemt at skrive navn og adresse på en ellers rigtig besvarelse. Frede måtte derfor trække en ny vinder.


Her er så dagens heldige vinder af et familiebillet til Langelandsfestivallen. Vi siger tillykke. 


I dag kan du besøge Sommerkaravanen på Glyngøre Camping & Feriecenter, hvor Gitte vil tage imod.


Tekst & fotos: Heine Laursen & Jens-Peder Rasmussen
Dag 2 (Glyngøre Camping) » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS