Til Forsiden

Aabybro Camping & Fritid

Campingvogne 2005
Gennemgang af modellerne

  Del 1

  Del 2

   Fokus på mærkerne:

  Adria

  Bürstner

  Cabby

  Dethleffs

  Eifelland

  Fendt

  Hobby

  Hymer

  Kabe

  Knaus

  LMC

  Polar

  Safari

  Solifer

  Sprite
  Wilk

  

Düsseldorf 2004 modeller

Køjevogne 2003

 

Andre årgange
Campingvogne 2012
Campingvogne 2011
Campingvogne 2010
Campingvogne 2009
Campingvogne 2008
Campingvogne 2007
Campingvogne 2006
Campingvogne 2005
Campingvogne 2004
Campingvogne 2003
Campingvogne 2002
(Düsseldorf 2001)
Campingvogne 2001
(Düsseldorf 2000)

 

Dethleffs 2005
Tourist Light, en ny let serie og
Emotion med ekstra luksus til luksusvognene

Gå til side 2 af 2

Side 1 af 2

Dethleffs har de sidste par år haft rigtigt fart på præsentation af nye modeller og serier. I 2005 er der hele3 nye serier at vælge imellem. Tourist Light er en ny  serie til rejsecampister, Beduin Emotion og Exclusiv Emotion er en særlig designudgave af de to "gamle" serier i luksusklassen.


Dethleffs Tourist Light 450 V er vognen for de rejseglade nomader. Med en egenvægt på kun 800 kg. og en totalvægt på op til kun 1.350 kg. alt efter udstyr, er Tourist Light 450 V en opnåelig og  rummelig rejsevogn for de fleste.

Bagerst i vognen findes denne dinette, der kan redes op til en seng med målene 211 x 110/103 cm. Nok til et par liggende gæster.

Puderne, der ses på billeder er ekstraudstyr. de indgår i et særligt pudesæt, som består af 2 puder, en nakkepølle og et tæppe. Sættet koster 1.385,- kr.


Køkkenet har et 70 l. køleskab, 3 blus på gaskomfuret og varmt vand i hanen.

Det varme vand er en del af en N-joy-pakke, der består af Truma Therme vandvarmer, brusebund og brusearmatur, blæsevarmeanlæg,  kantsyet gulvtæppe, 38 l. ferskvandstank, spildevandstank på hjul og en HEKI II luksustagluge med baldakin.

N-joy-pakken koster 9.900,- kr.


Dethleffs Tourist Light fås kun med en såkaldt X-drive-pakke. Den består af en serviceklap, støddæmpere, reparationssæt til dækkene, stabilisator og det viste myggenet til øverste halvdel af døren. Denne model er ekstra nemt at betjene, da det fastholdes i nederste position med en "kliklås" frem for andre myggenet, der skal kiles fast om en pal.

Den viste model er en prototype. Derfor er der alternative stoffer på sæderne. Her er det stofvarianten Nautica. De alternative stoffer koster 2.100,- kr. ekstra.


Toiletrummet er indrettet med elektrisk  vandskyllende drejeligt toilet, håndvask med bruser, koldt og varmt vand, brusebund og bruseforhæng og to  toiletskabe.

Forrest i vognen findes to senge, der hver måler 85 x 198 cm. Det er faktisk flot i en vogn med en indvendig længde på ca. 4,5 m. Der er læsespots og kontakt på sengebordet som standard.

På sengene ses de to puder og nakkepøllen fra pudesættet.

Dethleffs har bygget lidt videre på den kendte HEKI II tagluge. Den elegante lysmarkise med indbygget spots rundt om lugen er placeret lige over dinettens bord. Det giver et fantastisk lys både om dagen og om natten når spottene er tændt.


Overskabene i begge ende af vognen har skydelåger frem for hængsler. Det er med til at holde vægten nede. Og selv om princippet faktisk stammer helt tilbage fra 50'er og 60'erne, så fungere det rigtigt godt.

Tourist Light fås i Danmark med 3 forskellige stofvarianter. Honolulu, Gobi og California. På dette bilede ses varianten Honolulu.

Den viste Dethleffs Tourist Light 450 V koster 123.285,- kr. + lev. inkl. N-joy-pakke til 9.900,- kr., pudesæt til 1.385,- kr. og alternative stoffer til 2.100,- kr.

Dethleffs Tourist Light er meget aerodynamisk og skrå fortil. Derfor har Dethleffs udviklet deres eget kuppelformet fortelt med stænger i  glasfiber.

Dethleffs Beduin Emotion 515 DB er en spændende nyhed for de komfortsøgende campister, der samtidig ønsker godt design og god funktionalitet. Serien er på 3 forskellige modeller. Den vi viser her er den mindste af dem.

Beduin Emotions særlige  kendetegn er særligt designede møbler uden skarpe hjørner og kanter. Dethelffs siger om Beduin Emotion; "at den har skabslåger og trædekor i mørk kirsebær med indsatte nøddetræsfarvede lister og halvrunde profiler indsat i aluminiumsoptik".

Her ses køkkenet i Dethleffs Beduin Emotion 515 DB. Prøv at sammenligne det med køkkenet i næste vogn på denne side, der er en Dethleffs Beduin 515 DB. Læg mærke til de svungne overskabe, låger med ruder, det udadvendte bord med skjulte betjeningsknapper til komfur og vask og køkkenbord i mørk optik.

Beduin Emotion fås i Danmark med en standardmonteret Luksuspakke, der består af myggenetdør, HEKI II luksustagluge m/træbaldakin og 4 spots, hydraulisk bordstel i rund- siddegruppe og ekstra hynde til ombygning af rundsiddegruppe til seng.

Lige inden for døren findes et stort køleskabet med separat frostboks på i alt 150 l., heraf er frostboksen på 12 l. Over den robuste Trumatic 3002 gasovn med blæsevarme findes vognens klædeskab.

Billederne er af en tysk udgave, og derfor mangler der den i Danmark standardmonterede gas bageovn.

Beduin Emotion fås med fire  forskellige stofvarianter. Nevada, Bellevue, Venezia og Milano. I den viste vogn er det varianten Bellevue.

Det fransk soveværelse er indrettet med en pænt stor seng, der måler 202 x 137 cm.

I toilet- og bruserum er der toilet med elektrisk skyl, brusearmatur og bruseforhæng.

Nakkepølle, sengetæppe og pude er en del af et pudesæt til 1.385,- kr.

Omkring den separate håndvask er der kræset ekstra med design og  pladsudnyttelse.

I Beduin modellen indgår der også nedenstående udstyr, som ikke er vist på denne side:
- BPW chassis.
- PVC-gulvbelægning i korkoptik.
- Nyudviklet front- og bagparti.
- Tagræling og trapezformede
   vinduer.
- 2-delt dør med vindue og hylde
   øverst og affaldsspand nederst.
- Indirekte lys under overskabe.
- Svanehalslygte som læselamper.

Den viste Dethleffs Beduin Emotion 515 DB koster 166.580,- kr. + lev.


Beduin er den serie fra Dethleffs, der været længst på det danske marked. den første Beduin kom allerede i 1978.

Dethleffs Beduin 50 DB er en af de populæreste modeller. Kombinationen med rundsiddegruppe i vognens ene ende og fransk soveværelse i den anden har altid været populær. Her ses vognens forende med rundsiddegruppe, der også kan opredes en 214 x 153/143 cm. stor seng. Bordet med centerplaceret hydraulisk søjleviser, at denne model er monteret med en særlig Luksuspakke.
 

Køkkenet i denne vogn er ganske rummeligt. Køleskabet er på 89 l. og der er selvfølgelig 3 gasblus samt koldt og varmt vand samt trådkurve, der kan trækkes ud i køkkenskabene. Læg også mærke til lysbaldakinen med spots og at der er en åben hylde under TV-skabet.

Den medfølgende Luksuspakke består af myggenetdør, HEKI II luksustagluge m/træbaldakin og 4 spots, hydraulisk bordstel i rundsiddegruppe og ekstra hynde til ombygning af rundsiddegruppe til seng.

Lige inden for døren findes en højt skab med hylder og vognens klædeskab. Skabene står praktisk tæt på døren, så det er til at komme af med sko og overtøj. Læg også mærke til at der er myggenet til den øverste halvdel af døren. Gasovnen, der levere varm luft til vognens blæsevarme, er en Trumatic 3002 med tændings- automatik.

Trædekoren i Beduin kaldes Pfaffenberger Mollebusch. Beduin  fås med 4 forskellige stofvarianter. Nevada, Bellevue, Venezia og Milano. I den viste vogn er det varianten Bellevue.

Her ses vognens franske soveværelse, hvor sengen måler 190 x 138 cm. Det  senge- tæppe, der følger med vognen er ikke lagt på på dette billede.

Toilettet har elektrisk skyl og i toiletrummet er der derudover bruse- forhæng og -armatur.

Området omkring den separate håndvask er specielt godt indrettet. Der er god afstand mellem vask og spejl, så spejlet stænkes ikke så let til ved håndvask. Derudover er det let at tænde lyset, ligesom der er 230 V stikkontakt ved siden af spejlet. Vældig praktisk hvis der skal barberes eller tørres hår.

Den viste Dethleffs Beduin 510 DB koster 145.880,- kr. + lev. inkl. en luksuspakke til 5.900,- kr.

Gå til side 2 af 2

Side 1 af 2


skrevet af Jens-Peder Rasmussen
© Campingferie.dk 2005

Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2012   -   E-mail: info@campingferie.dk