Til Forsiden

Aabybro Camping & Fritid

  

Campingvogne 2004

   Fokus på mærkerne:

  Adria

  Bürstner

  Cabby

  Dethleffs

  Fendt

  Hobby

  Knaus

  Polar

  Solifer

  Sprite

  

De enkelte modeller:

  Eifelland Holiday 500 TK

  LMC Favorit 515 RD
  Tabbert Vivaldi 540 E
  Adria Classica 613 PK
  Hobby De Luxe 450 UF
  Hobby Exclusive 560WLU 

  Polar 590 DBD

  Fendt Topas 560 TGC

  Cabby 55 F2B

 Bürstner Ventana 540 TK X-clusiv

Køjevogne 2003

 

Andre årgange
Campingvogne 2012
Campingvogne 2011
Campingvogne 2010
Campingvogne 2009
Campingvogne 2008
Campingvogne 2007
Campingvogne 2006
Campingvogne 2005
Campingvogne 2004
Campingvogne 2003
Campingvogne 2002
(Düsseldorf 2001)
Campingvogne 2001
(Düsseldorf 2000)

 


Polar 2004 - 40 års kalas for den svenske helårsvogn

Kalas er i Sverige en fest, der f.eks. holdes i forbindelse med et jubilæum. Og sådan ligger landet hos Polar i 2004. Det fejres med flere nyheder, hvoraf mange er synlige og en del som er usynlige.

Den første og største nyhed man ser er et nyt karosseri med ændret linie omkring front og gaskasse, hvilket øger volumen i magasiner fortil. Så nu kan man få en særlig lastluge til golfudstyr, ski, fiskestænger, m.m. som de kan stuves ind i.
 
Der er kommet en ny lygtebom med runde baglygter, ændrede sidedekorationer i Polars blå farve, og en ny type forteltlampe, der er flyttet hen bag døren. Forrest på siden står der fremover hvor lang vognen er indvendigt (plus minus nogle centimeter.) Polar 520 har f.eks. et indvendigt mål på 515 cm.

Polar årgang 2004 har indvendigt fået skabe med hvælvede låger, som samtidigt har fået nye greb. Designet er sket i samarbejde med italienske Tecnoform. Overskabene er blevet dybere, og der benyttes nu samme type overskabe uanset om modellen er 2,5 eller 2,3m bred.

Borde har fået ny overfladelaminat, højtalermonteringen forbedret og der er nye lamper i hele vognen, bl.a. drejelige halogenspots over siddegrupper. Der er yderligere kommet tre ekstra tekstilvarianter i gule, grønne og røde nuancer.

Teknisk er isoleringen i tag og sider øget til 37 mm, varmeanlægget er ændret, så det er muligt at lukke af for varmen i soveværelset, da mange godt kan lide at sove køligt. Parketgulv er standard i alle modeller. Listen, der går mellem side og loft - som også er en teltskinne - er gjort bredere og hjulkassens kantliste er også noget nyt.

Polar Silver Line - 2004 prototype 
Polar Silver Line

På Elmia præsenterede Polar også en konceptcampingvogn som de kalder Silver Line. Silver Line er en særligt bygget campingvogn, hvor fabrikken præsenterer eksempler på udstyr og tilbehør, heriblandt et fantastisk DVD-anlæg med tre afspilningszoner. Det er muligt at se en DVD film i soveværelset, mens der spilles på Sony Playstation i stuen og høres musik uden for vognen. Både i rundsiddegruppe og soveværelset er der surroundsound.

 

Derudover er der andre komfortable detaljer som køleskab og fryser i børstet aluminium, dyner af højeste kvalitet, dobbeltseng med to elevations madrasser i de-luxe kvalitet, mikro- og gas-ovn, håndklædetørrer, centalstøvsuger, aircondition, dørspion, elektriske støtteben og alu-fælge m.m.

 
Det er ikke meningen at Silver Line skal sælges i den version der vises på messen, for prisen er i Sverige 695.000,- i svenske kroner. Polar vil dog bygge 10 eksemplarer, som forventes at være solgt til entusiaster som ønsker sig det bedste man kan få. Men derimod vil enkelte udstyrsdele på sigt - hvis interessen er der - blive tilbudt som ekstraudstyr i Polars øvrige modeller.

 Jens-Peder Rasmussen
© Campingferie.dk 2003

Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2012   -   E-mail: info@campingferie.dk