Campingferie.dk
Hobby-Esbjerg
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 728 brugere
Forsiden
Loading
Startside 2009
Instruktions DVD 2009
Ny Brochurer 2010
Ny Campingvogne 2010
2009 præsentationer
* åbner i et nyt vindue
Adria 2009
Bürstner 2009*
Cabby 2009
Carado 2009*
Caravelair 2009*
Dethleffs 2009*
Camper 520 V
Eifelland 2009*
Fendt 2009*
Hobby 2009*
Homestar 2009*
Hymer 2009
Kabe 2009*
KIP 2009*
Knaus 2009*
LMC 2009 del 1
LMC 2009 del 2
Polar 2009*
Safari 2009
Silver 2009*
Solifer 2009*
Sterckeman 2009*
Sunlight 2009*
Tabbert 2009*
T.E.C. 2009*
Wilk 2009*
Designermodel
eller klassisk?
Adria:
Action - Altea
Dethleffs:
Aero Style - Camper
Hymer:
Triton - Forever Young
LMC:
Innovan - Viola
Tabbert:
T@b - Rossini
Andre artikler
Cabby 2009
Hobby By night
Kabe standard- indretninger
LMC fabriksbesøg
Vogndatabasen november 2008
Andre årgange
Campingvogne 2012
Campingvogne 2011
Campingvogne 2010
Campingvogne 2009
Campingvogne 2008
Campingvogne 2007
Campingvogne 2006
Campingvogne 2005
Campingvogne 2004
Campingvogne 2003
Campingvogne 2002
(Düsseldorf 2001)
Campingvogne 2001
(Düsseldorf 2000)

Caravan Salon – Del 18 – LMC 2009 del 1

Maestro, Concerto, Musica, Cello, Viola og Innovan. Hvis du kun kan genkende et enkelt af de seks navne, får du her en beskrivelse af de nye serier hos tyske LMC. Fabrikken har nemlig besluttet at der skal fornyelse til – ikke kun med navnene, men også med indretninger, tekstiler og interiør. Og fornyelse er der kommet, så selv om vi de næste par dage viser dig rundt blandt mange nyheder, så tillader pladsen ikke at vi tager dem alle med. Men du får et godt indblik i mulighederne. Her ser du den nye Musica 645 D, der bagerst har en tværvendt Queens Bed foran et stort toiletrum i hele vognens bredde.


Selvfølgelig er der mange indretninger der går igen i de nye serier, men designerne har lyttet til LMC’s mange kvindelige brugere, og det skinner igennem i fornyelsen, hvor der er kommet mange flere praktiske detaljer. Maestro er i øvrigt den nye topserie, hvor udstyr og design er ekstra luksuriøst. Se bare på rundsiddegruppen her, hvor der er bløde og runder former, som gør det rart at se på interiøret samtidig med at det både praktisk og udfylder sin funktion. F.eks. er der rigtig god ventilation op bag og over overskabene, så vognen også kan benyttes i kolde perioder.


Her ser du den tværvendte dronningeseng, der har et sengemål på 195 x 140 cm, hvilket er 10 cm længere end i samme tværvendte seng fra årgang 2008. Læg både mærke til, at der er køleskab med spejleffekt i lågen og til brusekanen, der ses til venstre igennem døren ind til toiletrummet.


Alle modeller i Maestro serien har enten dobbeltsenge eller enkeltsenge. Maestro 570 E er en model, der ikke er set før hos LMC. Bagerst i vognen finder du en såkaldt hækgarage under to enkeltsenge, der også kan redes op til dobbeltseng. En indretning der ses i mange autocampere – også i LMC’s egne. Vognens forreste halvdel er traditionelt indrettet med rundsiddegruppe, køkken og toiletrum.


Her ser du vognens centerdel, hvor der er klædeskab og køleskab lige inden for døren. Du kan lige ane knagerne og spejlet til venstre, to praktiske ting der f.eks. gør det net at komme af med en let jakke når du kommer hjem. Køleskabet i den viste udstillingsmodel er ekstraudstyr, idet alle Maestro modeller har et på 110 liter i Danmark. Læg også mærke til det praktiske ekstramonteret fladskærmsophæng ved køleskabet.


Du har sikker set sengen over en hækgarage før, så her få du i stedet for et kik ind på den ene seng, hvor du både kan se de nye flotte panelgardiner, overskabene i bløde svungne former og sengen, der både har lamelbunde og koldskumsmadrasser i ekstra god kvalitet. De røde tekstiler fås også i en diskret beige og lysebrun variant. Maestro serien er på ni forskellige modeller, der har en indvendig længde mellem 528 og 660 cm.


Næste trin – nedad – er LMC Concerto, der er på syv forskellige modeller, der har en indvendig længde mellem 530 og 683 cm. Denne Concerto 530 E er næst mindste model. Her får du en vogn med rundsiddegruppe forrest, køkken og klædeskab, to enkeltsenge og bagerst et stort toiletrum i hele vognens bredde. En indretning der er ganske populær blandt LMC ejere.


Forrest finder du denne rundsiddegruppe, der opredt måler 208 x 134/125 cm. Det rækker rigeligt til fire og her er også plads til seks voksne. Læg mærke til det nye køleskab, og at der i denne model er samme slags overskabe, som sidste år fandtes i Dominant serien. Fornyelsen i 09 har dog været så omfattende, at det ikke umiddelbart er til at sætte lighedstegn mellem sidste års serie og den nye.


Her ser du soveværelset midt i Concerto 530 E, hvor de to senge er 88 cm brede og henholdsvis 199 og 181 cm lange. I åbningen ind til toiletrummet kan du se håndvasken. Til venstre findes der et stort klædeskab og til højre et toiletrum hvor der også kan indrettes brusemulighed.


LMC Musica 430 er mindste model i mellemserien på 12 forskellige modeller, hvoraf 7 har dobbeltseng, 3 har enkeltsenge og to har køjer plusg dobbeltseng. 430 D er indrettet med dinette bagerst og tværvendt dobbeltsenge forrest.


Musica har også fået fabrikkens helt nye karosseri, hvor bl.a. gaskassen, fronten og tagets vinkel er fornyet. LMC Maestro og Concerto har den samme front som sidste års Ambassador og Exquisit modeller. Musica og Cello, har en hel nydesignet front, hvor der et mindre låg i gaskassen så der kan tændes og slukkes for gasflaskerne, uden at skulle åbne det store låg. Læg også mærke til, at der er forskellige vinkel tagets forreste stykke. En sidste forskel på de to karosserityper er bredden, hvor den i Maestro og Concerto er enten 233 eller 253 mod 229 og 248 i de andre serier. Specielt det brede mål er vigtigt, da de danske regler jo maks. tillader en påhængsvogn der er 70 bredere end bilen. Til sidst er der Viola, der har den amme form og front som sidste års Casa Familia serie.

Det skarpe øje vil sikkert bemærke, at der på siden af den højre vogn står 540 D og ikke 540 E. Det er en fejl, som sikkert skyldes travlhed op til udstillingen i Düsseldorf. Standpersonalet havde ikke anden forklaring på den lidt pudsige fejl.


Tilbage til Musica 430. Her ser du den tværvendte dobbeltseng forrest i vognen. Den måler 208 x 145 cm, en ganske pæn størrelse i en vogn med en indvendig længde på 473 cm. Læg mærke til de nye overskabe og de elegante panelgardiner.


Her ser du toiletrum og køkken hvor der også er meget nyt. I toiletrummet er der kommet nyt interiør med ekstra mange åbne hylder og det nye toilet fra Dometic, der har en aftagelig og ekstra rengøringsvenlig porcelænskumme. I køkkenet er der kommet ny front på køleskabet, store skuffer ved siden af og kontrasthvide låger på overskabene og den ene skuffefront.


LMC Musica 570 D er en af fabrikkens 5 modeller med Queens Bed, hvor af de fire, inkl. denne, har sengen stående på tværs. Så er der adgang til det store magasin under sengen gennem en serviceluge i vognens side. Når dronningesengen er på tværs findes den altid bagerst i vognen, hvorimod når den er på langs (i Musica 480 D) er den placeret i vognens forende.


Her ser du den store rundsiddegruppe forrest i Musica 570 D, hvor de langsgående bænke er 236 cm lange. Bredden er 221 cm. Læg mærke til, at i denne model er der åbne hylder under overskabene og faste spots under overskabet samt nye hjørner med spejleffekt. Læg også mærke hjørnehylderne, der har samme aluminiumsfarvet front som båndene på overskabene.


Her ser du vognens køkken og med de nye lyse frontlåger på overskabe og de midterste skuffer. Læg mærke til det ekstra håndtag lige over den runde hvide plet. Pletten er et klistermærke, og håndtaget en centrallås til alle skufferne, der i denne model også har soft-stop. I det store køleskab, der er ekstraudstyr er frostboksen udtagelig, så den kan bruges til endnu flere mad- og drikkevarer. Læg også mærke til lysbaldakinen i træ ved taglugen, der er en del af en Winner Pakke 1, som også består af en myggenetsdør. Winner Pakke 2 består i øvrigt af et Dometic køleskab på 190 l (det du ser på billedet), Alko Trailer Control (ATC), bageovn og XL-foot ved vognens støtteben.


Her ser du dronningesengen i bagenden af Musica 570 D, som måler 200 x 143 cm. Da du kan gå hele vejen rundt om den, er der selvsagt ekstra god adgang til de mange overskabe. Med vinduer til tre sider, er der dejlig lyst og behageligt i rummet.


LMC Musica 560 R er den nye udgave af sidste års 560 ROL model, der er specialindrettet til kørestolsbruger og andre gangbesværede med behov for ekstra god gulvplads og nem adgang til vognens faciliteter.


Her ser du dinetten midt i vognen, hvor bordpladen er ekstra lang, så det er let at sidde ved det i en kørestol. Her kan der selvfølgelig også redes op til en ekstra seng med målene 191 x 80 cm.


Den tværvendte dobbeltseng forrest i vognen måler 195 x 140 cm. Skabet til højre med det åbne stykke foran giver ekstra let adgang til den. Nederst til højre kan du se et stykke af den specielt bygget kørestilslift, der koster 58.800 kr. Et noget billigere alternativ er at få en opkørselsrampe af hulplader. I morgen får du lov til at se mere af det helt fornyede program fra LMC.

  LMC 2009 Del 2  » 

Skrevet af: Jens-Peder Rasmussen
© www.campingferie.dk 2008

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS