Campingferie.dk
Hobby-Esbjerg
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 714 brugere
Forsiden
Loading
Startside 2009
Instruktions DVD 2009
Ny Brochurer 2010
Ny Campingvogne 2010
2009 præsentationer
* åbner i et nyt vindue
Adria 2009
Bürstner 2009*
Cabby 2009
Carado 2009*
Caravelair 2009*
Dethleffs 2009*
Camper 520 V
Eifelland 2009*
Fendt 2009*
Hobby 2009*
Homestar 2009*
Hymer 2009
Kabe 2009*
KIP 2009*
Knaus 2009*
LMC 2009 del 1
LMC 2009 del 2
Polar 2009*
Safari 2009
Silver 2009*
Solifer 2009*
Sterckeman 2009*
Sunlight 2009*
Tabbert 2009*
T.E.C. 2009*
Wilk 2009*
Designermodel
eller klassisk?
Adria:
Action - Altea
Dethleffs:
Aero Style - Camper
Hymer:
Triton - Forever Young
LMC:
Innovan - Viola
Tabbert:
T@b - Rossini
Andre artikler
Cabby 2009
Hobby By night
Kabe standard- indretninger
LMC fabriksbesøg
Vogndatabasen november 2008
Andre årgange
Campingvogne 2012
Campingvogne 2011
Campingvogne 2010
Campingvogne 2009
Campingvogne 2008
Campingvogne 2007
Campingvogne 2006
Campingvogne 2005
Campingvogne 2004
Campingvogne 2003
Campingvogne 2002
(Düsseldorf 2001)
Campingvogne 2001
(Düsseldorf 2000)

Hobby by night - rundt på Sjælland


I går var det den første fredag aften uden Vild med Dans, efterårets store seermagnet. Det blev blandt andet fejret med den årlige Hobby by night aften, hvor alle de danske Hobbyforhandlere tager hul på den officielle præsentation af årgang 2009. I år tog Heine og JP en tur rundt til de fem sjællandske forhandlere. Her får du deres beretning.


JP's tur starter hos Jyderup Camping Center, hvor du bliver mødt at hyggeligt oplyste nye Hobby modeller, der står på det udvendige udstillingsareal.


En af de første vi møder er Heidi, der straks tager os med ind i den helt nye Hobby De  Luxe 540 KMFe. Her ser du Heidi sidde på den nye bænk, der er placeret lige inden for døren og over for siddegruppens bord.


Selv om bænken tager end del plads vognens længderetning, er der stadig plads til den nye  køkkenenhed. Her viser Heidi hvor god plads der er på køkkenbordet.


Forrest i Hobby De Luxe 540 KMFe finder du dette rummelige forældresoveværelse, hvor lyset i vognen kan slukkes fra kontakten i hovedgærdet, og der som standard er brusemulighed i det todelte toiletrum.


Her ser du siddegruppen med de fire faste siddepladser. Når der skal spises, kan der sættes en tillægsplade på bordet, så det bliver så langt, at de kan nås fra bænken på modsatte bænk.


Inden vi må videre, tager Heide os med ind i butikken, hvor vi bliver bud på kaffe og pølser, mens vi kan tage et kik på de mange forskellige slags tilbehør. Desværre må vi forlade det hyggelige selskab, og køre godt 35 km mod syd til Slagelse.


På vej til Slagelse, hvor vi skulle besøge CCCM's sydligste afdeling lagde der sig en tung dyne af tåge og dis overalt. Vel fremme, blev vi budt velkommen af denne flotte illuminerede indkørsel.


Ude på parkeringsarealet fandt vi Frederik, der hurtigt hev os ind i den helt nye Hobby La Vita Bionda 495 UL. Frederik fortalte, at der var rigtig mange, der kom forbi  og så på den nye model. Denne aften var ingen undtagelse, hvor vi måtte vente udenfor i støvregnen, før det blev vores tur til at se nærmere på nyheden.


Her får du et kik fra siddegruppen og ned gennem vognen. Læg mærke til at der er ekstra mange skuffer i det nydesignede køkken.


Forrest finder du soveværelset, hvor der både er lyst, hyggeligt og rummeligt. De to senge har selvfølgelig springmadrasser.


Indendørs i udstillings- og tilbehørsafdelingen viser Frederik rundt blandt de mange besøgende, der både ser på den nye Hobby årgang og får sig en kop kaffe eller pølser med brød. Flere af de besøgende vil gerne have en snak med Frederik, så vi fortsætter videre på egen hånd.


På vej ud til bilen møder vi Claus fra Hobby Club Danmark, der er ude med en af klubbens info-stande for at fortælle om de tyske Hobby campingvogne, og hverve ny medlemmer til den efterhånden populære mærkeklub. 


Vi må videre, og efter en god halv times kørsel er vi fremme ved Køge Caravan Center, hvor vi løber ind i en flok nysgerrige Hobby fans.


Vi må en tur rundt i butikken før vi møder en travl Steen Hansen der er ved at forklare et par Hobby entusiaster om muligheden for at få sat en mover på den nye årgang.


Steen tager os straks med ned i hans personlige 2009 favorit, den nye La Vita Bionda 560 KMFe, en ekstra rummelig familiemodel, der har rundsiddegruppen i midten og tværvendte køjer bagerst. 


Her ser du køkken og klædeskabet, der er placeret i dørsiden. Læg mærke til det store køkkenborde, hvor der er god plads foran komfur og køkkenvask.


Forrest finder du dette lækre franske soveværelse, hvor der også er brusemulighed inde i den lukkede del af toiletrummet.


På vej ud møder vi endnu et hvervehold fra Hobby Club Danmark. 3 forhandlere på 3½ time, og alle tre steder mødte vi nysgerrige og glade Hobbyentusiaster.


Heine Laursen tog en tur rundt i Nordsjælland. Først besøgte han Bijé Fritid & Camping , hvor han blev budt velkommen af Tyrolerdamerne, som servicerede campisterne sammen med deres mandlige ledsager, der var iklædt Lederhosen.


Her ser du Jesper og Jesper, der begge havde travlt med at servicere de mange besøgende.


Anders Elmvang (der grundlagde Frederiksværk Caravan) hilser på gamle kunder på Hobby by Night.


Kärnten i Østrig havde stand over campingpladser i området.


Skikælderen fra Frederikssund var mødt op for at vise den kommende sæsons skiudstyr og -tilbehør.


Igen var der servering i den flotte værkstedshal. Her ser du to af de nye Hobby modeller fra oven, sammen med de nogle af de mange gæster, der nød æbleskiver med dertil hørende.


Hobby har på 2009 modellerne har fået ny indbygget teltskinne. Teltfabrikkerne har nu fået udviklet en ny teltvulst og Fix On beslag.


Heine fortsætter videre mod syd, hvor PJ Caravan i Roskilde skal besøges. En af de første han møder er Kim Jacobsson, som sidder i døren på den nye Hobby Excellent 455 UF.


Her ser du den lækre rundsiddegruppe i Hobby Excellent,  med et flot stribet betræk på sæderne.


På den velbesøgte Hobbyaften finder du også Trekroner forsikring, campisternes foretrukne forsikringsselskab, som både kukke tegne forsikringer og lade campisterne deltage i en konkurrence om gavekort hos PJ Caravan.


Navigon viste forskellige nye modeller i GPSer, bl.a. en ræke modeller, der er er på forkant med udviklingen. f.eks. indlægge koordinater, campingpladser m.m. Hvis du vil vide mere, så spørge, så spørg Ib Thordal.


Bjarne fra værkstedet viste campister sikkerhedsudstyr, hvad man må og ikke må.


Dagens sidste Hobby er selvkørende Hobby Sphinx 770, der er den største model Hobby  fabrikerer. Alle de danske Hobby forhandlere holder åbent i dag lørdag og søndag, hvor du kan komme til at se den nye årgang. 

Skrevet af: Jens-Peder Rasmussen & Heine Laursen
© www.campingferie.dk 2008


Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS