Campingferie.dk
Hinshoej Caravan
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 688 brugere
Forsiden
Loading
Startside 2009
Instruktions DVD 2009
Ny Brochurer 2010
Ny Campingvogne 2010
2009 præsentationer
* åbner i et nyt vindue
Adria 2009
Bürstner 2009*
Cabby 2009
Carado 2009*
Caravelair 2009*
Dethleffs 2009*
Camper 520 V
Eifelland 2009*
Fendt 2009*
Hobby 2009*
Homestar 2009*
Hymer 2009
Kabe 2009*
KIP 2009*
Knaus 2009*
LMC 2009 del 1
LMC 2009 del 2
Polar 2009*
Safari 2009
Silver 2009*
Solifer 2009*
Sterckeman 2009*
Sunlight 2009*
Tabbert 2009*
T.E.C. 2009*
Wilk 2009*
Designermodel
eller klassisk?
Adria:
Action - Altea
Dethleffs:
Aero Style - Camper
Hymer:
Triton - Forever Young
LMC:
Innovan - Viola
Tabbert:
T@b - Rossini
Andre artikler
Cabby 2009
Hobby By night
Kabe standard- indretninger
LMC fabriksbesøg
Vogndatabasen november 2008
Andre årgange
Campingvogne 2012
Campingvogne 2011
Campingvogne 2010
Campingvogne 2009
Campingvogne 2008
Campingvogne 2007
Campingvogne 2006
Campingvogne 2005
Campingvogne 2004
Campingvogne 2003
Campingvogne 2002
(Düsseldorf 2001)
Campingvogne 2001
(Düsseldorf 2000)

Cabby 2009 - Årgangspræsentation

De sidste 3-4 år har jeg haft fornøjelsen i at deltage på årets Elmia messe i Sverige.
På messen vises alle de spændende nyheder fra campingvogns- og autocamperproducenterne, og specielt de nordiske modeller Kabe, Solifer og Cabby er flot repræsenteret med et stort udvalg af deres modeller. På messen er det muligt at campere med sin egen vogn, og det er rigtig dejligt så man kan bruge et par dage på at få set de mange nyheder. Jeg har på messen koncentreret mig om Cabbys luksuriøse campingvogne, og jeg vil her vise et lille udvalg af deres flotte modeller for modelåret 2009.


Cabbys stand var vældig imponerende, og ikke færre end 22 forskellige vogne var der stillet op på messen. Alle Cabby modeller har siden 2007 været udstyret med ATC som er et elektronisk system der hele tiden overvåger om vogntoget er på vej i slinger, og sker dette går det øjeblikkelig ind og sikrer en kontrolleret nedbremsning af vognen. Her ses en opstillet model af Alkos undervogn med systemet monteret, og på skærmen en kunne man se systemet i funktion under en test kørsel.


Cabby leverer jo modeller og indretninger i størrelserne fra 570 til 800, så det er muligt at finde en størrelse, der passer til familiens bil. I denne model 570 F3 kan man se nogle af nyhederne for 2009. I modelåret 2008 fik Cabby jo helt nyt design udvendigt, så i år er der kun ændret ved et par små finesser, f.eks. er fortelt lampen der i 2008 indbygget i kappen overindgangsdøren, nu en separat fortelt lampe på siden af vognen, for at give lidt bedre lys i forteltet. Som noget nyt i 2009 er også det muligt at få en fabriksmonteret markise på sin vogn



Når man træder inden for i denne Cabby og kigger på den flotte rundsiddegruppe, ses en af de nye tekstil varianter nemlig den rustrøde tekstilvariant Ida der er utrolig flot. Der er også kommet et nyt bud på elegante hjørne hylder i sofagruppen på alle modeller. Nakkestøtterne der se forenden af siddegruppen er også en nyhed i 2009, og de kan flyttes rundt til det sted man ønsker at benytte dem siddegruppen.


I køkkensektionen er der alt til den moderne husmor, og Cabbys soft-close lukkesystem til skufferne er standard.


Et kig den anden vej ned mod soveværelset, med toiletrummet ved siden af. Til venstre ses det helt nye køleskab fra Dometic der også er nyt i 2009 modellerne, i et flot design, og det skulle faktisk også bruge mindre energi – ikke så dårligt.


I toilet- og baderummene er der også sket en del i de nye 2009 modeller. Toilettet er udskiftet til den helt nye model fra Thetford med drejesæde. Håndvasken er udskiftet til en skinnende blank model der matcher superflot til den nye bordplade. Toiletskabet er også i nyt design.


Her ses en 620 + F3 med de ændringer der er på fronten for de nye 2009 modeller. De nye grå plastpaneler der omkranser positionslygterne og det nye håndtag til at trække låget til gaskassen op med. Det passer helt perfekt til resten af fronten, og den inddækkede træktriangel.


Ved et kig ind i vognen ses den anden nye stofvariant der er kommet til i 2009, den kaldes Saga, og er meget flot sammen med aluminiumskanter, grå lister og håndtag og lamper der er i resten af vognens flotte interiør.


Cabbys længste mode er jo deres model 800 og her ses deres LT version.


Når man træder indenfor er der som en stor balsal, en kæmpe rundsiddegruppe med plads til 6-7 voksne personer, og her i en helt anden tekstilvariant, nemlig Antonia der fremtræder fantastisk flot med de tilhørende gardiner.


Køkkenet er dejligt stort og med et rigtigt komfur som fås til flere af modellerne fra Cabby som tilvalg. Halogenspots fra lysbaldakinen og under skabene giver et perfekt arbejdslys. Til højre på væggen, ses den nye type krydderihylder.


Et kig ned mod soveværelset med de to lækre senge. I 2009 modellerne er der kommet en ny model madrasser der skulle give endnu bedre ligge komfort. For enden ses indgangen til det store tværstillede badeværelse.


Badeværelset er i hele vognens bredde og det er indrettet med en separat bruseniche i den ene side, og håndvask og spejl i midten af rummet.


Et kig den anden vej med det nye toilet fra Thetford og det nye toiletskab der også er en nyhed i 2009.


I Cabbys FT modeller, dvs. de modeller med stor dobbeltseng og tværstillet badeværelse, der er det luksuriøse vinkelkøkken ændret lidt så der er blevet plads til både vinflasker og glas i den ende ned mod soveværelset.


Her et kig ind i det elegante soveværelse i en mode 700+ FM med en stor dobbeltseng med indstigning fra begge sider, meget flottere kan det vist ikke gøres.


Hvis familien ønsker sig en læderstue i deres nye Cabby er der hele 3 varianter at byde på. Her ses varianten Dallas brun med de lækre nye nakkestøtter.


Sort skind er også en mulighed, varianten hedder Dallas Sort


Dallas Beige er også en mulighed hvis man ønsker sig lyst skind med tilhørende flotte gardiner.


I en af Cabbys 800 + modeller var der denne indretning på tværstillede badeværelse, hvor brusenichen var udskiftet med denne garderobeløsning, ja man må sige mulighederne er mange i Cabbys univers.


I FT modellerne er der også kommet et stort spejl ved sengens hovedgærde.


De store børnefamilier har Cabby også tænkt på i deres produktion. Modellen her 650+ F2B er indrettet i soveværelset med en stor dobbeltseng og en lille dinette der kan klappes ned, foruden at overskabene i begge sider kan klappes ned til køjer til familiens mindste, så der på den måde bliver plads til 5 sovende i soveværelset + ekstra 2 personer hvis rundsiddegruppen klappes ned, altså i alt sovepladser til 7 personer i en 6.50 meter vogn, ret imponerende.


I en anden af Cabbys modeller var denne indretning med 3 køjer over hinanden så der også var plads til 5 sovende personer i dette soveværelse.


Besøget på Cabby standen var som sædvanlig en meget positiv oplevelse, og jeg må tilstå, at der for mig ikke er tvivl om at Cabby stadig ligger helt forrest i feltet, hvis man går efter en vogn med masser af udstyr og komfort til camping i de stærkeste kuldegrader, og i 2009 har de forbedret spildevandsafløbet så den vandbårne gulvvarme også løber omkring selve aftapningen til spildevandet så den under ingen omstændigheder kan fryse til. Og designmæssigt må man sige at Cabby også er helt i front med de nye tiltag i år, der supplerer de helt nye design Cabby fik i 2008. I løbet af de næste måneder vil der komme beskrivelser af udvalgte modeller fra Cabbys 2009 serie, her på Campingferie.dk.

Og så jeg vil slutte min nyhedsreportage fra Cabbys 2009 verden med denne model, som jeg er bange for ikke er en 2009 årgang. Spøg til side, det er en af mine kære kolleger fra Campingferie.dk, nemlig Jens Peder Rasmussen taget på fersk gerning midt en tiltrængt frokostpause.

Skrevet af: Per Jespersen
© www.campingferie.dk 2008

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS