Til Forsiden  

Aabybro Camping & Fritid

Campingtur på Sjælland

 

 

  Del 1 Helsingør

  Del 2 Helsingør-Hundested

  Del 3 Knaus Südwind m.m.

  Del 4 Veddinge-Vesterlyng

  Del 5 Eifelland Holiday

 
 
 

 

Campingtur på Sjælland - Del 4

Peer Neslein fortæller:
Vi er i Vestsjælland, nærmere betegnet Veddinge bakker, hvor vi er kørt op for at filme vores Knaus og Eifelland campingvogne og biler og fortælle lidt om køretøjerne. Mens vi arbejder kommer der en bil i baggrunden som stopper og en mand stiger ud.
 

Det viser sig at være Jan Monrad fra Monrad og Rislund, som vi kender, bl.a. fra en tv-udsendelse vi netop filmede i dette dejlige område for et par årsiden. Jan Monrad fortæller, at han netop er flyttet fra Vanløse til et nyt hus i Asnæs, så nu bor han heroppe med familien.

Vi fortsætter rejsen til Vesterlyng Camping, hvor vi ankommer dagen før de lukker for sæsonen. Vi er faktisk kommet her med jævne mellemrum de sidste 20 år. Nu drives pladsen af et yngre par, som virkelig har fået gjort pladsen populær. Det har vi hørt fra mange campister. Vi får hurtigt koblet vores camping af, for lige uden for pladsen ligger det dejlige naturområde Vesterlyng.

Vesterlyng er et gammelt overdrev hvor kreaturerne går løse. Gennem området går en række små veje, hvor man skal passe på heste, køer, kvier og får.
Vi parkerer på en af de store parkeringspladser for at gå en tur i området og filme.

Her er vi gået ned til vandet hvor man ser Nekselø ude i horisonten.

 

 

 

 

 

Det er et utroligt smukt område hvor man bliver ført tilbage i tiden.

 

 

 



 

Nede ved stranden ser vi denne stensætning. Vi ved dog ikke om det er gåde fra fortiden, eller resultatet af et besøg af en skovbørnehave.



 

Denne skibssætning er god nok. Man ved nemlig at der i tidernes morgen har boet folk her på disse områder af Vesterlyngen lige ud til havet.


 

Så er vi tilbage på Vesterlyng Camping, hvor vi er meget heldige med vejret på denne efterårsdag.

 

 

 

 

Jeg får lige en snak med Torben der driver campingpladsen sammen med sin kone.

 

Yderligere information om Vesterlyng Camping her:

UngCamping har besøgt Vesterlyng Camping for nylig. Det kan du læse om her:

I morgen skal vi bl.a. høre lidt om den Eifelland Holiday Signe kører i.

På gensyn.

Peer Neslein & resten af holdet
fra Campingferie.dk og UngCamping.dk

Del 5

Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2012   -   E-mail: info@campingferie.dk