Campingferie.dk
Nibe Caravan Center
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 378 brugere
Forsiden
Loading
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Del 5
Del 6

Vintercamping i Østrig – Del 2

Peer Neslein fortæller:
Campingpladsen vi bor på er et stort sportskompleks med hotel, restaurant og wellness, alt sammen under navnet Sportscamp Woferlgut.


En række af LMC deltagerne er kommet nogle dage før os og de har bl.a. lavet en lille samlingssted på pladsen, hvor vi kan mødes.


Her ser vi restaurant og hotel inde fra campingpladsen. I stueetagen er der flere spisesteder og barer.


Et springvand klarer at holde sig frostfri selv om det er frostvejr hele tiden.


Her holder nogle af deltagerne som har sat deres isabella fortelte op. Begge modeller er universaltelte som er fremstillet til at kunne klare snevejr, p.g.a. af tagets fald som sikrer at sneen glider af før den trykker teltet.


På sådan en dejlig solskinsdag er det en fornøjelse at være på vintercamping. Og når så campingvogn og fortelt fungerer er det bare sagen.


Volger Jung fra LMC fabrikken kører i denne helintegrerede LMC autocamper med betegnelsen Artic fortæller at dene r fremstillet til at kunne klare vintervejr. Vognen er udstyret med Alde varme.


LMC har de sidste år arbejdet på at forbedre deres vintervogne og selve turen her til Østrig er også en del af budskabet til os campister om at vælger man en LMC Artic (med isbjørnen på) får man den optimale LMC vintervogn.


På campingpladsen er vi tilsluttet campingpladsens gasanlæg, så vi ikke skal tænke på at skifte gasflasker, eller løber tøt om natten. Forbruget af gas afregnes efter en måler i skabet.


Den LMC jeg kører i er også en model Artic med Alde centralvarme. Her ser du udstødning og indsugning til Alde fyret, hvor kondens drypper ned og fryser til is.


Foruden gastilslsutning på alle pladserne er der også mulighed for tilslutning af spildevand. Men om vinteren er det en dårlig ide med afløbsslanger med vand der fryser. Men i toppen af det lille rør kan vi tømme vores spildevand ud, så vi ikke skal løbe langt med det.


Rasmus filmer et Isabella telt til vores TV-program om turen til Østrig. Teltet er et Universal, hvor fronten er lynet af. Vognen er Karin og Tommys fra Østsjællands Camping Center. De er garvede vintercampister og har i mange år vintercamperet i Østrig, ofte sammen med en række af deres kunder, som har været på deres første vintercampingtur. Og så er det jo rart at have et par erfarne campister i nærheden.


Her er det et mindre Isabella vintertelt som kan klare enhver form for vintervejr, på grund af sin kompakte størrelse. Vognen kører af Preben og Anette fra Ikast Camping & Fritid.


Teltet her har stået et stykke tid kan du se på al sneen omkring teltet. Iøvrigt et dejligt vinterbillede med campingvogn, fortelt og bjerge i baggrunden. Det er dejligt at vågne op til om morgenen. Vognen ejes iøvrigt af Niels fra Kronjyllands Camping Center, som har den stående fast på pladsen denne vinter.


Her ser vi samme vogn, hvor vi kan se at der er gravet en gangsti ind til indgangen til forteltet på vognen.


Her ser vi preben og Anettes (Ikast Camping & Fritid) vogn fra den anden ende.


Formanden for LMC klubben i Danmark kører i denne vogn med er Dorema fortelt.


Vi kan tage vand lige uden for vores vogn, da vandhanerne er opvarmede. Det er rart at vi ikke skal slæbe vandet så langt. Varmetråde sikrer at rørerne ikke fryser. Den blå hane lukker for vandet langt nede i jorden.


Vognen jeg har lånt til turen er en LMC Arctic Musica 540 D. Bemærk træpladerne under støttebenene som sikrer at de ikke synker i jorden.


Hvis man er til vintercamping I Østrig kan det anbefales at få sin vogn godkendt til 100 km/t, som man så må køre i Tyskland, som denne vogn.


Vi er kørt en tur de få km ind til byen Brück for at gå en tur. Kirketårnet rejser sig højt over alle byens bygninger, så vi må hellere lige kigge indenfor i kirken.


Og flot og fredelig er den jo også med masser af farver og udsmykning.


Typist dekoration på et Gasthof i byen, lige overfor kirken.


Istapper og kirkespir som peger i hve sin retning.


En noget anderledes restaurant med masser af krims krams som virker tiltrækkende på turisterne.


Vi slutter på broen hvor vandet glider forbi stille og roligt. Nu skal vi hjem og samle kræfter, for i morgen skal vi op på toppen af et bjerg for at prøve Europas længste kælkebane. Den er hele 14 km. Og det skulle vise sig at blive en spændende og hård tur.

På gensyn
Rasmus og Peer Neslein
”Tyrolerdrengene”

 « Del 1 Del 3 » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS