Campingferie.dk
Nibe Caravan Center
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg

Opdateret: 29. juli 2010 Online: 735 brugere
Forsiden
Intro
Rejseruten + Video
Del 1 - Dagbog
Videoklip | Lydklip
Del 2
Del 3 - Dagbog
Videoklip | Lydklip
Del 4 - Dagbog
Lydklip
Del 5 - Dagbog
Videoklip | Lydklip
Del 6 - Dagbog
Videoklip
Del 7
Del 8 - Dagbog
Videoklip
Del 9 - Dagbog
Videoklip
Del 10 - Dagbog
Videoklip
Hvordan klarede bilen det?



Kabe Winter Challenge - Intro
Kabe Winter Challenge
Fra mandag den 3. december kan du følge en ny Camping-Event, når Peer Neslein hægter en lånt Kabe på krogen og sætter kursen mod Telemarken og Hardangervidda, som er nogle af Norges største ødemarker. Det er faktisk 3 år siden Peer sidst har kørt med en Kabe.
I de store fjeldområder vil Peer overnatte ude i naturen uden adgang til 230 volt, for at teste hvordan den svenske helårsvogn klarer opgaven.
Du kan følge turen "Live" på Campingferie.dk hvor Ekspeditions-holdet bestående af Peer Neslein, Mads Nielsen og TV-fotografen Rasmus Neslein, vil satse på at sende dagbøger hjem hver dag, suppleret med videoindslag og radio-reportager.

Jesper Behrensdorff fra Bije Friitid & Camping, overrækker nøglerne til en Kabe Royal 720 TDL King Size, til Peer Neslein. Peer låner vognen i forbindelse med hans Kabe Winter Challenge. Bilen er Peers Ssangyong Rexton II.


Peer Neslein fortæller:

Kabe Winter Challenge er vores nye Camping-Event, hvor jeg glæder mig til gensynet med Kabe. Jeg ser også frem til nogle spændende dage i Norge, når mørket sænker sig på fjeldet og vi sidder i campingvognen og skriver dagbøger, laver radio-reportager samt filmer og producerer video- og TV-indslag, som du kan sidde og se hjemme hos dig selv.

Rejseruten
Ruten går fra Oslo til byen Bø, hvor Peer skal møde en norsk kollega, Fred Rune Nilsen, som driver portalen www.caravanforum.no, som vil dække turen for de norske campister. I Bø overnatter ekspeditionsholdet på Beverøya Camping, hvor Kabe campingvognen og udstyret bliver tjekket en sidste gang.

Herefter går turen mod nordvest til Hardangervidda, som er et naturområde i Buskerud, Telemark og Hordaland fylker. Området strækker sig fra Røldal i Odda kommune i syd til Finsedalen ved Bergensbanen i nord. Hardangervidda ligger generelt i en højde af 1100–1200 moh. Men i nord hæver Hardangerjøkulen sig til næsten 1900 moh, og i syd når Nupsegga ved Røldal op til 1674 moh.
Af Hardangervidda er 3422 km² beskyttet som Norges største nationalpark. Parken, som blev oprettet i 1981, strækker sig fra Numedal og Uvdal i øst og Røvelseggi i Ullensvang i vest.
Nationalparken repræsenterer et særlig værdifuldt højfjeldsområde. Den er vigtig som tilholdssted for Europas største vilde stamme af rensdyr og er den sydligste udpost for fjeldræv, sneugle og mange andre arter af arktiske planter og dyr. Nationalparken er også kendt for sine talrige søer og elve med god fangst af fjeldørred.
Hardengerviddas højeste punkt er Sandfloeggi som er 1721 moh. Andre toppe er Hårteigen, 1690 moh, Nupsegga, 1674 moh og Solfonn, 1674 moh.
 


Det er over 3. år siden Peer sidst har kørt med en Kabe, så han glæder sig til Kabe Winter Challenge.


Overnatter på fjeldet
Peer Neslein: Det er min ide at vi et sted omkring Haukeliseter på vej 134, vil finde et sted på fjeldet, hvor vi kan parkere og overnatte, midt ude i naturen, uden adgang til 230 volt.
Næste dag går turen tilbage mod øst ad vej 134 til vi kommer til vej 362, som vi følger gennem landskaberne til vi kommer til vej 37 (Raulandsvegen), som fører til Tinn og byen Rjukan. Her i dalen ligger den kendte "tungtvandsfabrik" som blev kendt under 2. verdenskrig. Her ligger også fjeldvejen op til Gausta fjeldet som med sine 1883 meter er det højeste område i sydnorge.
Her vil vi prøve om vi kan finde et sted at parkere vores Kabe midt ude i naturen, hvor vi vil bo om natten.
Næste dag skal vi vurdere om vi kan komme videre ad fjeldvejen, eller om vi skal mod Oslo langs Tinnsøen.
Men det må vi finde ud af når vi er der.


Mads Nielsen har arbejdet på Campingferie.dk i over et år, og været på mange campingture, men Kabe Winter Challenge er hans første store Camping-Event.

Solidt vogntog


Vogntoget som skal gennemføre Kabe Winter Challenge

Bilen til turen er Peers egen Ssangyong Rexton II som med 186HK og et drejningsmoment på 402NM burde klare opgaven uden problemer, men hvordan fungerer det automatiske 4-hjulstræk på sådan en bil med automatgear, med en stor campingvogn på krogen, i glat føre. Det er blot et af de spørgsmål som Peer håber at kunne svare på undervejs.
Der er iøvrigt ikke reduktionsgear i denne model, men Peer har været på et off-road kursus, hvor bilen overraskede. Læs mere her:

 


Campingferie tester lygter på turen til Norge. Super kraftig lysstråle kendetegner lygter fra Wolf-Eyes.

Test af udstyr m.m.
I forbindelse med vores Camping-Events benytter vi ofte lejligheden til at teste campingudstyr og tilbehør, foruden den bil og campingvogn vi kører i. På denne tur skal vi bl.a. teste et udvalg af Wolf-Eyes lygter, som er nogle solide lygter i den rigtige kvalitet og vigtigst af alt - de lyser, så andre lygter, herunder Mag-Lite som jeg har brugt indtil nu, ser ud som om deres batterier er flade.
Det skal blive spændende at se hvordan lygterne fungerer i mørket. Det hører du meget mere om. I mellemtiden kan du læse om lygterne her:


På turen tester vi flere forskellige modeller. Vi har valgt lygter med genopladelige batterier.

Rejseruten

Tryk på kortet for at se det i større udgave.


Mads Nielsen fortæller om rejseruten:
Vi forlader København ved at køre ombord på DFDS færgen som sejler os til Oslo, så vores startpunkt bliver reelt Oslo. På kortet kan du se ruten fra Oslo til Bø i Telemarken og videre til Haukeli ved Hardangervidda og derfra mod øst gennem Rauland til Rjukan og op mod fjeldtoppen Gausta. Herfra går ruten tilbage til Oslo, hvor vi igen efter en række dage ude i naturen uden 230 volt igen sætter kursen mod Danmark.

Se videoklip om rejseruten her:

Klar til afgang - næsten
De næste dage går med at pakke og tjekke udstyr, så vi ikke kommer ud i problemer når vi holder på fjeldet midt ude i naturen.

Glæd dig til at følge turen dag for dag - her på Campingferie.dk
Venlig hilsen
Peer Neslein

På gensyn.

Del 1 »

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2010 © Neslein Kommunikation ApS