Til Forsiden  

Aabybro Camping & Fritid

North Cape Winter

Challenge 2004

Startsiden

Vejret i Sverige

Vej - meldinger fra Sverige

Vej - meldinger fra Norge

Vej -  webcam fra Finland

Vejret i Karasjok, Norge

Vejret i Finnmark, Norge

Vejret på Nordkapp

Kabe Safir TDL King Size

Hyundai Terracan

 

  Dag 1

  Dag 2

  Dag 3

  Dag 4

  Dag 5

  Dag 6

  Dag 7

  Dag 8

  Dag 9

  Dag 10

 

 

 
Se også:

 

 

 

North Cape Winter Challenge 2004


Sidste nyt:
Nu kan du få hele North Cape Winter Challenge på DVD.
Læs her:


Danske campister sætter rekord


TV-fotograf Jann Nielsen (tv) og redaktør/campist Peer Neslein (th), blev de første der kom frem til Nordkapp med en Kabe campingvogn om vinteren.

Peer Neslein fortæller:
Velkommen til "North Cape Winter Challenge" en ny og spændende camping-ekspedition, hvor redaktionen fra Campingferie.dk, igen kører til de yderste grænser. På denne ekspedition skal vi fra København den 5. januar 2004 for at se hvor langt mod nord vi kan nå - med en campingvogn på krogen. Målet er Nordkapp, men om det kan nås, afgøres af mange faktorer, ikke mindst vejret.

TV Kanalen
Klik her, eller på logoet herover, og besøg TV-kanalen.dk, og se TV-udsendelsen fra turen.

Tester udstyr undervejs
Undervejs skal vi teste både bil og campingvogn og forhåbentlig høste masser af erfaringer, til gavn for dig og de mange der drømmer om at campere om vinteren. Vi skal også teste tøj fra Tuxer Sport, en ny 15" tv fladskærm fra Visiotech, Oyster parabol samt en lille DVD-afspiller, så måske kommer i brug i de mørke vinteraftener.

Testholdet på denne tur er campisten og tv-fotografen Jann Nielsen og campisten Peer Neslein, der har gjort camping til sin levevej for næsten 17 år siden. Traditionen tro bliver der filmet undervejs, hvilket der forhåbentligt kommer et par tv-udsendelser ud af.

Idé-manden til turen er Peer Neslein, der driver Skandinaviens største campingportal, laver camping i TV på DK4 hver måned og udgiver et gratis campingblad 4 gange om året. Alt sammen under navnet www.campingferie.dk


Bilen på turen er en Hyundai Terrcan 2,9 turbo diesel med 4-hjulstræk. Bilen er udstyret med differentialespær og udvekslingsgear så den kan klare at trække gennem sne. Bil og campingvogn er udstyret med pigdæk. Læs mere om bilen her:
Bilen er venligst udlånt af www.bilpavillonen.dk


Campingvognen er en KABE Safir TDL og er Peers egen og iøvrigt den samme som Peer og hans kone Lisbeth, var på en 5-ugerst Efterårstur i.
Læs mere om campingvognen her:

Men nu skal campingvognen testes under ekstreme kuldegrader på sin rejse gennem Samernes land på Nordkalotten.

Tidspres
Peer Neslein fortæller:
Vi har også et tidspres på os, idet vi håber på at kunne nå hjem til den store Campingudstilling i Bella Centret den 16-18. januar 2004. Så vi har maksimalt 2 uger til turen frem og tilbage. De mange besøgende skulle jo gerne have mulighed for at se hele vogntoget og få en sludder med Jann og mig”, slutter Peer Neslein, der fortæller at det ligeledes vil blive muligt at se vogntoget og møde de 2 eventyrer på den store campingudstilling ”Ferie for alle” i Herning den 20-22 februar.

På turen tester Jann og Peer tøj fra Tuxer. Her er de iført Parca Coats med dunfyld og pelskraver.

Videre til dag 1

Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2012   -   E-mail: info@campingferie.dk