Campingferie.dk
Cabby
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 605 brugere
Forsiden
Loading
Rejseplan
Introduktion
Del 1 & 2.
Danmark - Åbo - Vaalimaa Camping
Del 3. I Farvel Finland
Goddag Rusland
Del 3. II
Fra grænsen til Camping Olgino
Del 4. Sankt
Petersborg I
Del 5.
Deltagerne på rejsen
Del 6. Sankt
Petersborg II
Del 7. Sankt
Petersborg - Inema
Del 8. Inema -
Sortavala I
Del 8. Inema -
Sortavala II
Del 9. Valaam I
Del 9. Valaam II
Del 10 Sortavala -
Petrozavodsk I
Del 10 Sortavala -
Petrozavodsk II
Del 11.
Kizhi
Del 12.
Petrozavodsk - Kem
Del 13.
Solovetsky øerne
Del 14 Kem -
Kandalaksha I
Del 14 Kem -
Kandalaksha II
Del 15.
Kandalaksha - Murmansk
Del 16.
Murmansk
Del 17.
Murmansk - Tana Bru
Del 18.
Tana Bru - Nordkap
Artikler
Peers autocamper
Tracking & sikkerhed
Myggelys
Kommende rejser
Tidligere rejser:

Campingtur til Sankt Petersborg 2009
 
Rhinen i flammer 2010
Rhinen i flammer 2009
Campingferie Snow meeting 2009
Informationsaftener
Det vilde Vesten USA
Maj 2010
Det vilde Vesten USA
Efterår 2010
Hør radioudsendelse om de nye guidede campingrejser
Presse

 


Campingtur til Murmansk og Nordkapp – Del 15 - Fra Kandalaksha til Murmansk

Peer Neslein fortæller:
Det er morgen på campingpladsen, eller skal jeg hellere sige fritidsområdet i Kandalaksha, for det er ikke en almindelig campingplads. Dem der ikke har bad eller toilet i deres campingvogn, kan tage bad og bruge toilettet i vores guides hytte. Vand har vi fra en vandhane på et af træerne. Når vi følger vandrørene går de direkte ned i søen ved pladsen.
Som du kan se holder vi alle på en lang række på vejen som fører ind til området.


14. etape går endnu en gang nordpå fra Kandalaksha (A) til Murmansk (B), et af rejsens mange hovedmål. Etapen er planlagt til at være på 396 km.


Atter tegner det til en dag med dejligt vejr og det er med til at gøre tingene til en positiv oplevelse.


Jeg er tidligt oppe for at skrive på vores dagbøger og Lisbeth ligger i dobbeltsengen i bagenden af vores Dethleffs autocamper, mens Rasmus sover i dobbeltsengen som trækkes ned over førersæderne.


Vi skal køre kl. 9.00 og allerede en halv time før er de fleste klar. Men så er der tid til at hyggesnakke før afgang.


Rasmus er også kommet op og i gang med at filme vogntogene når de skal forlade campingpladsen.


Så er vi på vej mod nord og passerer en række smukke søer.


Vi kører på Kolahalvøen og vores konvoj fylder et par km.


Flere steder passerer vi gamle broer over de mange elve og vandløb.


Vi er kørt ind på en tankstation for at tanke hele kortegen. Her er det vores vogn nr. 1 med Flemming Flouberg som kører sammen med vores guide, som lige nu er inde på tanken for at hjælpe til.


Vores russiske guide Inna står ved kassen så vi kan få lov til at fylde vores biler op og betale bagefter. Normalt skal man betale inden og så fylde på bagefter. Men det er jo svært at vide hvad der kan være på tanken, så Inna sørger for at vi kan fylde og betale som vi er vant til i andre lande. Monika er klar til at betale når Henning har fyldt deres bil op.


Jeg fylder op som den sidste og tager mine medbragte plastikhandsker på da det sejler med dieselolie.


Og så kører kortegen igen.


Smukke veje som faktisk er bedre på Kolahalvøen end i Karelien. Fjeldene rejser sig i baggrunden.


Vi nærmer os Murmansk og vi kører så vi hele tiden kan se hinanden i det kuperede landskab. Guiden har ikke kunnet give os en adresse til vores navigatorer, da hun ikke ved nøjagtigt hvor vi skal hen.


Ved indkørslen til Murmansk bliver vi stoppet af bevæbnet Politi og Inna skynder sig at hjælpe de stoppede vogne. Jeg har i øvrigt glemt at fortælle at en af de deltagende vogne fik en bøde for et par dagen siden for at køre uden lys. Det kostede 100 rubler (20 kr.) som skulle betales i en bank inden 3-5 dage. Så der er troværdige politifolk i Rusland. Det var dejligt at opleve.


Og så krydser vi bygrænsen til Murmansk og sætter kursen mod vores overnatningssted.


Jan benytter det gode vejr til at køre med kalechen nede sammen med Per. Jan driver til daglig Taastrup kloakservice, så jeg kalder ham ”King of slam”. I baggrunden har de andre bakket deres vogntog på plads på en bakketop med udsigt over hele byen.


Vi slutter dagen med et informationsmøde så alle ved hvad der skal ske i morgen, hvor vi skal på bustur og se byen. Og så skal vi holde afskedsmiddag med vores russiske guide, som vi siger farvel til når vi i overmorgen forlader Rusland for at sætte kursen mod Nordkapp.

På gensyn
Peer Neslein
Campingferie.dk

Skrevet af: Peer Neslein
© www.campingferie.dk 2009

 « Del 14 afs. 2 Del 16 » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS