Campingferie.dk
Cabby
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 620 brugere
Forsiden
Loading
Rejseplan
Introduktion
Del 1 & 2.
Danmark - Åbo - Vaalimaa Camping
Del 3. I Farvel Finland
Goddag Rusland
Del 3. II
Fra grænsen til Camping Olgino
Del 4. Sankt
Petersborg I
Del 5.
Deltagerne på rejsen
Del 6. Sankt
Petersborg II
Del 7. Sankt
Petersborg - Inema
Del 8. Inema -
Sortavala I
Del 8. Inema -
Sortavala II
Del 9. Valaam I
Del 9. Valaam II
Del 10 Sortavala -
Petrozavodsk I
Del 10 Sortavala -
Petrozavodsk II
Del 11.
Kizhi
Del 12.
Petrozavodsk - Kem
Del 13.
Solovetsky øerne
Del 14 Kem -
Kandalaksha I
Del 14 Kem -
Kandalaksha II
Del 15.
Kandalaksha - Murmansk
Del 16.
Murmansk
Del 17.
Murmansk - Tana Bru
Del 18.
Tana Bru - Nordkap
Artikler
Peers autocamper
Tracking & sikkerhed
Myggelys
Kommende rejser
Tidligere rejser:

Campingtur til Sankt Petersborg 2009
 
Rhinen i flammer 2010
Rhinen i flammer 2009
Campingferie Snow meeting 2009
Informationsaftener
Det vilde Vesten USA
Maj 2010
Det vilde Vesten USA
Efterår 2010
Hør radioudsendelse om de nye guidede campingrejser
Presse

 


Campingtur til Murmansk og Nordkapp – Del 13 - Kem (mytteri)

Peer Neslein fortæller:
Klokken halv otte om morgenen står vi ved færgen til øen Solovetsky og det er der også ca. 350 andre personer der gør. Alle skubber og maser og vi bliver kaldt ombord i de grupper vi rejser med.


På 12. etape skal vi besøge Solovetsky øerne, som nås med hurtiggående både.


Da det bliver vores som en af de sidste grupper er der ikke meget plads ombord på færgen og stort set alle siddepladser er optager. Kun 4 fra vores gruppe får en ledig stol på dækket. Vi prøver at komme under dæk men kan ikke komme frem p.g.a. de ca. 400 personer ombord. Flemming Flouberg der er sømand til daglig tjekker lige redningsflåderne og konstaterer, at der er plads til 180 personer og vi er over 400 ombord.

Vi skal sejle i 2½ time for at komme frem til øen med denne langsomme færge med 1.stk toilet til 400 mennesker. På øen skal vi på en 3 timers rundvisning. Derefter har vi et par timer på egen hånd, hvorefter vi igen skal sejle 2½ time. Så den overfyldte færge minder om en 12 timers dag - stående. Flemming mener, at det er totalt uforsvarligt at sejle med et skib, hvor der kun er plads til halvdelen af passagererne. Han siger også, at det er ulovligt ifølge gældende Internationale regler og han agter at melde skibet til de danske myndigheder så de kan få styr på sikkerheden. Flemming meddeler, at han går i land, da han ikke ønsker at sætte sit liv på spil. Vi andre følger efter, bortset fra 8 personer fra vores gruppe som tager med færgen. I den slags situationer skal man blot følge sit eget hjerte.


Vi er på vej i l land, mens Mads har travlt med at finde de danske passagerer fra vores gruppe så de selv kan beslutte om de vil gå fra borde, eller tage med skibet.


Redningsflåderne har plads til 180 passagerer, mens resten må svømme i land, hvis de kan få fat i en redningsvest.


Flemming tager et billede af skibet da det forlader havnen.


Skibet forlader havnen og sejler mod Solovetsky øen.


Vi har nu fået en fridag i stedet for turen til øen så vi vælger hver især hvad vi vil slappe af med. Yvonne vasker tøj.


John (Jon) vælger at gå en lang tur i landsbyen sammen med Jonna. På brystet har han billede af sin ”vagthund” Viktor, som passer på autocamperen.


Og ganske rigtigt Viktor sidder på sin plads i førersædet når autocamperen holder stille. Viktor er en Elg som i øvrigt aldrig forlader autocamperen.


Senere går vi en tur i landsbyen som er meget fattig og vi får det dårligt med al vores luksus i vores campingvogne og autocampere. Her hentes der vand i store mælkejunger.


Den verdens kendte rockgruppe Metallica med den danske trommeslager Lars Ulrich er også kendt her oppe langt mod nord.


Byen har mange vilde hunde og huset er et typisk byhus, hvor mange af vinduerne mangler.


Lokale beboer hygger sig.


Byen der er meget lille har hele 3 kirker, hvor den nyeste ligger nede ved den lille havn, hvor vi holder parkeret. Denne kirke er en af de ældre.


Rasmus fotograferer den gamle kirke.


Fra den anden ende af byen kan vi se vores vogntog holde ved kirken.


Alle slapper af og hygger sig og jeg finder ud af at jeg kan se dansk TV. Det er imponerende når man tænker på at vi holder ved Hvide havet.


Sidste på dagen finder vi sammen mellem vognene og hygger os.


Dejligt vejr, gode oplevelser og hyggeligt samvær er en god afslutning på dagen.


Om aftenen kommer båden tilbage fra øen, igen fyldt til bristepunktet.


Der er trængsel ombord.


Et kig ud over vognene med kirken i baggrunden.


Her er vi inde i den lille nye kirke, hvor den største ikon viser Sankt Nicolas – mirakelmageren.


Solen går ned og skinner i kirkens vinduer.

Tak for nu og på gensyn. I morgen skal vi længere mod nord, hvor vores mål er byen Kandalaksha.
Peer Neslein

Skrevet af: Peer Neslein
© www.campingferie.dk 2009

 « Del 12 Del 14 del 1 » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS