Campingferie.dk
Adria Alpina Summer 11
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 732 brugere
Forsiden
Loading
Forord
I LMC til Göta-kanalen
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
LMC vintertest
Del 1
Del 2 + videoklip
Del 3
Del 4
Del 5
Del 6 (Konklusion)
LMC forårstur til Holland
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4 (LMC 510 MDK)
Del 5
Del 6
LMC vintertur til Göta kanalen
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Del 5
Vintercamping i Østrig
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Del 5

LMC vintertur til Göta-kanalen 2009 – Del 2

Peer Neslein fortæller:
I løbet af natten er der faldet ny sne, så det er rart at vi stillede vores vintertelt op i går da vi ankom. I teltet har vi stillet et lille bord og nogle klapstole op, til at lægge ting på.


Vi har medbragt et par nye typer hyggelys kaldet ”Ice Cream”, med på turen. De er udstyret med led pærer og genopladelige batterier. De har 4 lysstyrker og ladestation medfølger. De kommer i handlen i marts og koster omkring 199 kr.


Her til morgen er det rart at se hvor vi egentlig bor, da det jo blev mørkt da vi ankom i går. Her er det den store servicebygning.


På pladsen ser vi også denne ”campingvogn” uden hjul, men det er pladsens badstue, eller sauna om du vil. Og så drømmer man jo nok om at sidde inde i saunaen i 95 graders varme, for derefter at løbe splitternøgen ude i den kolde sneen og rulle sin hvide overvægtige fede krop i den hvide sne. Jeg siger bare - ellers tak. Man kunne jo risikere at nogle forbipasserende ville få deres livs chok, som de aldrig ville komme sig over.
En anden tanke er at jeg går ind i saunaen og sætter mig i den ene side, hvorefter den begynder at trille. Den er jo rund og stopklodserne ser små ud. Så kunne jeg jo trille direkte ud i Vättern, som man kender det fra Niagara Falls, hvor folk i tønder sejler ud over vandfaldet. Så jeg lader sauna være sauna og kigger videre på campingpladsen.


Alle parceller på campingpladsen har en elmåler som denne, hvor et digital display viser det aktuelle og det samlede forbrug i kilowatt timer. Vi bruger ca. 30 Kw/t i døgnet og da vi skal betale 2 svenske kroner pr. kilowatt koster det altså 60 kr. for strøm i døgnet. Vores campingvogn kører på el-patron på 2.000 watt samt på gas som supplerende varme. Om det så kan svare sig at køre på gas eller el, skal du selv regne nærmere på. Gassen koster ca. 450 kr. for 10 kg i Sverige og jeg vil tro en flaske kan holde ca. 5 dage, selvfølgelig afhængig af hvor koldt det er. Det vil sige 90 svenske kr. i døgnet mod 60 kr. i døgnet på el. Så umiddelbart taler det for at bruge el. Men denne udregning er blot en hurtig gennemgang. Så hæng mig ikke op på den.


Et blik ud over campingpladsen hvor du kan se en række vinterfastliggere i baggrunden.


Vi er kørt ca. 20 km til Vadstena som bl.a. er kendt for Vadstena Slot som blev opført af Gustav Vasa i 1545 som en stærk fæstning med voldgrave rundt om slottet.


Nu om dage anvendes slottets voldgrave som ankerpladser for lystfartøjer. Foruden slottet er byens kendt for sin Hellige Birgitta, som er vores næste mål i byen, som rummer ca. 6.000 indbyggere og en del museer.


Vis stort kort
Som du kan ser herover, så ligge slottet næsten midt i Vadstena


Byen er præget af gamle træhuse og smalle gader og stræder og her er vi på vej mod klosterområdet som ligger lige ned til søen Vättern.


Her har vi fundet frem til en af de gamle klosterbygninger som blev opført på opfordring af den Hellige Birgitta som levede fra 1303 til 1373. I dag findes der 26 Birgittinerklostre i Europa, alle sammen med udspring her fra Vadstena og den Hellige Birgitta, som blev udråbt til skytshelgen for Europa af Paven så sent som i 1999.

I næste del skal vi ind i klosterkirken for at finde resterne af Hellige Birgitta i klosterkirken, som du lige kan se spiret af bag klosterbygningen i forgrunden.

Hilsen
Lisbeth, Rasmus og Peer Neslein
© www.campingferie.dk 2009
 
 « Del 1  Del 3 » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS