Til Forsiden  

Trekroner Forsikring

 

 En Camp-Let slås op

 
 Bil og kørsel

  Checkliste

 
  Udstyr
  Vandtæt pose
  Til drømmeland med Outwell udstyr m.m.
 
 Teltet

  Vælg det rigtige

  Telthus til hunden
  Outwell telte 2004
 
 Teltvogn

  Teltvogne til salg

  Frihed på 2 hjul

  Teltvognen

  Køb en teltvogn med   bremser
  Nu må man køre med   teltvogn uden bremser i   Sverige
  Forsikring og vægtafgift,   camping- og teltvogne
  Forsikring - anhængertræk
  Kørsel med camping- og   teltvogn
  Finansiering af camping-   og teltvogn
 
 Inspiration
  Med Combi-Camp på krogen...
 
 Campingpladsen

  Første gang

 

 

 

Til drømmeland med Outwell !      Af Per Jespersen

Da jeg for godt 25 år siden var på mine første vandreture til Lapland, var det jo med rygsæk og en sovepose fra Spejdersport for det var jo KUN der, man købte den slags, når man skulle ud og prøve kræfter med  moder natur.

Siden da må man sige, at vi som forbrugere har fået nogle flere valgmuligheder, når vi skal ud og vælge udstyr til campingturen. Når vi på vore weekendture kommer omkring i det ganske land, nyder hele familien at kigge ind i diverse campingcentre. Der er jo rigtig mange steder efterhånden, der har nogle udstyrsafdelinger, hvor man meget let bliver fristet og jævnligt kommer i debatter med konen om, at man virkelig ikke kan leve sit liv videre uden det og det udstyr!

Men dejligt er det med de mange valgmuligheder, og efter at Internettet er blevet hvermandseje har det jo aldrig været nemmere at finde ud af, hvad der findes og  hvor man kan få det,  personligt nyder jeg Internettets muligheder meget, men når jeg skal købe noget nyt udstyr, så må jeg en tur omkring campingforhandlerne for at have tingene i hånden og måske få lidt vejledning, hvis der er noget man er i tvivl om.

De sidste 10 år har vi mest camperet med campingvogn og som følge af dette, har vi ikke haft så meget brug for soveposer og liggeunderlag. Men efter at vi er begyndt at dyrke kajaksejladsens glæder,  har vi jævnligt haft brug for begge dele på vore kajak ture, hvor vi indimellem er af sted et par dage af gangen.  Jeg må jo tilstå at jeg ikke har følt det samme velbehag ved at ligge på det tynde underlag, som jeg gjorde i Lapland, jeg må nu  25 år senere konstatere at enten er underlaget brudt uhjælpeligt sammen  eller også skal jeg se i øjnene, at  jeg blevet en del mere magelig på det sidste, sønnen driller mig jævnligt, når jeg brokker mig over at være øm alle vegne,  når vi står op efter en HÅRD nat på Danmarks undergrund. Han påstår hårdnakket, at det må man vænne sig til, når man er ved at blive gammel !

På en søndagstur fik jeg så lyst til at  kigge forbi NEERGÅRDS CAMPING i Hedehusene, der jo reklamerer med at det er Campistens Paradis, så nu skulle butikken stå sin prøve, så jeg kunne få en ordentlig nattesøvn på turene fremover. 

Vi startede med at kigge på liggeunderlag, og der er jo sket en del siden jeg købte det gamle i 1976, moderne liggeunderlag findes nu bl.a.  som selvoppustelige underlag i forskellige tykkelser bl.a.  3 og 6 cm i oppustet stand.

Fidusen ved disse underlag er, at de ikke fylder ret meget, når de skal transporteres, og når man skal bruge dem åbner man en ventil i den ene ende,  og derefter siver luften stille og roligt ind i underlaget, og  i løbet af  5 minutter er underlaget klar til brug. Man kan så vælge at puste et par mundfulde luft ekstra i det, hvis man ønsker at ligge lidt hårdere.

Der var 4-5 modeller at vælge imellem, og vi prøvede at ligge på dem alle. Det var modeller fra firmaerne Outwell og Artiach, og jeg endte med at vælge et underlag fra Outwell på 6 cm tykkelse, og sønnen valgte et fra Artiach på 3 cm, mere behøver man jo ikke når man er en ung mand som han siger !

I pakket tilstand  fylder  6 cm underlaget næste dobbelt så meget, som det på 3 cm, så det er jo også noget man må have med i overvejelserne, inden man beslutter sig. 

Til underlagene hører en lille pose til at pakke dem i, når man har rullet  dem, på samme måde som man pakker en sovepose, og så er det forbavsende, så små de kan blive, når al luften er presset ud igen og ventilen lukket.

   Billedet til venstre modellen Artiach – med 3 cm. tykkelse

   

   Billedet til højre modellen fra Outwell – med 6 cm. tykkelse

Når vi nu var i gang med at forbedre nattesøvnen, valgte vi også at kigge på et par nye soveposer, den gamle fra Lapland er efterhånden lidt tyndslidt i stoffet, og jeg tror ikke, den kan holde til de
-10 graders kulde den engang kunne. 

Der var 12-15 forskellige soveposer at vælge imellem, og de fleste af dem var der en prøvemodel, man kunne hoppe ned i for at fornemme, om det var det helt rigtige, så inden vi fik valgt de 2 poser vi ville have, havde vi været nede i 4-5 poser hver. Vi blev hurtigt forelskede i Outwells soveposer, der oser af kvalitet og en meget lækker forarbejdning. Og lige som det telt, vi har der også er fra samme firma, så er alle deres soveposer udstyret med et lille påsyet datablad, hvor man kan se mål, vægt og noget af de vigtigste ved valg af sovepose, hvilken komfort- og ekstrem temperatur posen er lavet til. Med komforttemperaturen menes ved hvilken udetemperatur posen er lavet til at blive brugt, så det skal man overveje inden man investerer da det ikke er særlig rart at ligge på en sommernat med en pose, der er designet til hård vinter i Nordsverige, så bliver der i løbet af få minutter som en sauna i posen.  Camper Lux modellen som jeg valgte har en komfort temperatur fra 0 til 20 grader og en ekstrem temperatur på –5. Disse tal skal jo kun  tages som vejledende ud fra ens egen erfaring i, hvor kuldskær man selv er. 

Sønnen valgte også en af Outwells poser nemlig model Climate,  der har en komforttemperatur på mellem +20 til –6 grader og en ekstremtemperatur på –12.    

Til venstre Outwells  model  Climate 
 
Til højre Outwells model Camper Lux

Så i og med jeg ikke har det samme store varmebehov som sønnen, så regner vi nu med at vi også kan få glæde af dem på en vintertur med kajakkerne.

Fælles for de fleste poser fra Outwell er, at de leveres med såkaldte kompressionsposer en fiks lille opfindelse, der gør at man efter at have lagt posen i opbevaringsposen kan trække i 4 stropper og vupti, så kryber soveposens volumen med 1/3, noget vi sætter stor pris på, når vi skal pakke kajakkerne til en weekendtur, men selvfølgelig også meget brugbart på  cykel- eller vandreturen.

 

Her ses soveposer og liggeunderlag pakket sammen klar til transport, bemærk   Outwells soveposer leveres med kompressionsposer så de fylder betydelig mindre når de transporteres.

 

Jeg vil tro, at vi brugte en times tid på at vælge det, vi følte var det helt rigtige, og vi blev selvfølgelig tilbudt kyndig råd og vejledning af personalet, men jeg har det nu sådan, at jeg helst først vil kigge i fred og ro og så stille spørgsmål, om det jeg måtte være i tvivl om, men dejligt at der er demomodeller af både underlag og poser der jo gør,  at man er rimelig sikker på at man kommer hjem det helt rigtige udstyr.

 

Vi har indtil nu haft 4 overnatninger på de nye underlag og i de nye poser, og jeg må sige jeg er som født på ny, når jeg vågner om morgenen.  Vi ligger trygt og varmt, og selv ham den gamle, som sønnen siger, har ikke ondt alle vegne og skal ikke længere bruge den første ½ time på at blive menneske igen, efter nærkontakten med den danske undergrund !

Så hvis det kun er ligge komforten, der har gjort at I ikke bruger teltet mere til camping turene, så må jeg konstatere, at nu har udstyrsfabrikanterne udviklet noget udstyr, der gør at vi må finde på en ny undskyldning for  kun at benytte  campingvognens senge!

Priserne for en god nats søvn syntes jeg er  yderst rimelige:

Soveposerne fra Outwell model  Camper Lux 495 kr.
                       Artiach model  Climate 750 kr.
Liggeunderlag     Outwell 6 cm.             600 kr.
Selvoppustelige   Artiach 3 cm.             600 kr.

 

Vi har indtil nu kun haft ned til 5 graders varme om natten, og haft det dejlig varmt, så  vi føler os overbeviste om, at vi nu vil på en vinter tur med kajakkerne. Det er sgu dejligt med noget lækkert udstyr, der giver en lyst til at opleve naturen på tæt hold  – selv om jeg er glad for min campingvogn, må jeg jo konstatere, at når man ligger i telt, så hører man jo alle de herlige lyde, fra naturen fra den tidlige morgenstund – lyde der aldrig når frem igennem campingvognens trygge vægge – der er kun en ting at sige,  prøv det, det er godt for sjælen og  jeres børn eller børnebørn vil elske jer for det !

På Internettet kan du finde yderligere oplysninger på flg. adresser.

Link til Neergårds camping:
http://www.neergaard.com

Link til Outwell:                                          http://www.outwell.dk

Link til Atiach :                                           http://www.artiach.com/


Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2010   -   E-mail: info@campingferie.dk