Campingferie.dk
 
Oprydningsudsalg
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 17 May 2012 Online: 308 brugere
Forsiden
Loading
  Begivenheder
Camping-Specialisten besøger Kabe 2010 
     
    Forhandlere
    Jylland
  Aabybro Camping og Fritid
  Antons Camping
  Brønderslev Caravan
  Camping & Fritidscenter Horsens
  Camping Parken
  Camping-Specialisten.dk
  Christiansfeld Camping Center
  Fredericia Camping Center
  HD Camping
  Hedensted Caravan
  Hinshøj Caravan
  Ikast Camping & Fritid
  KG Camping
  Klarup Caravan Center
  Kronjyllands Camping Center
  LE Camping
  Løgstør Caravan Center
  Midtjysk Caravan Center
  Møllegårdens Camping
  NH Camping
  Nibe Caravan Center
  Safari Caravan
  Silkeborg Caravan Center
  Sørens Camping
Vestjysk Camping Center
Vonsild Camping
   
  Fyn
Cars & Caravans
Faaborg Camping Center
SK Caravan
   
  Sjælland & øer
Bijé Fritid & Camping
Biler og Camping- vogne Stenseby
Campisternes Caravancenter
Caravan Syd Maribo
Caravancentret Brohallen
Campinggården Slagelse
CC Camping & Marine, Herrestrup
Holbæk CaravanCenter
Jyderup Camping Center
Kattinge Caravan
Neergårds Camping
PJ Caravan
Slagelse Camping & Outdoor Center
Vestsjællands Campingcenter
   
  Autocamper
Autocampercenter Vejle
AutoCamp Danmark
Baltzer Autocamper
Camping Parken, Herning
DanCamper
Løgstør Caravan Center
NBC Autocamper
Neergårds Camping
Nibe Caravan Center
PB Autocamper
PJ Caravan
Tarup Campingcenter
Vendelbo Vans
   
  Portrætter & historie
Campinggaarden Ormslev, et portræt
Camping-Specialisten besøger Kabe fabrikken (2010)
Hobby Oktoberfest 2009 
Miniportrætter af forhandlere
Historien om Hymer
Erwin Hymer fylder 80 år (2010)
Historien om T.E.C.
Sæsonstart 2009
    Diverse
Campingbranchen.dk
Forhandler TV
Hobby instruktions-videoer
     
    Arkiv
  Generationsskifte hos CC camping & Marine
  Hobby Forhandlerforenings 25 års jubilæum
  Poul Neergård fejrer 40 års jubilæum
  40 års jubilæum hos Caravan Centret "Brohallen"
  Frederiksvæk Caravancenter
fylder 38 år
  Miniportrætter af forhandlere
Slagelse Camping og Outdoor holder Vintermesse (2012)

Camping-Specialisten's kunder besøger Kabe fabrikken

Den 25. november 2010 kl. 12, drog en busfuld med 40 forventningsfulde og glade kunder af sted i dalende sne fra Camping-specialisten.dk i Herning. Destinationen var KABE-FABRIKKEN i Jönkøbing i Sverige.


Nogle glædede sig til at se, om lige præcis deres nye Kabe var på produktionsbåndet, andre til at se, hvordan deres Kabe var blevet lavet og så var der dem der overvejede, om deres nye campingvogn skulle blive en Kabe. Alle havde den samme interesse for, hvordan en Kabe bliver fremstillet – hvad gemmer sig under gulvet, væggene og sidepladerne på campingvognen? Hvad er det der gør, at Kabe-campingvognen er så god, uanset om det er i hårdt vintervejr eller om det er sydens bagende sol?


Kunderne var inviteret af Camping-specialisten, men med egen betaling på både bus og hotel, så glæden var derfor stor, da 40 mennesker i alle aldre meldte sig til. Importøren Intercamp og Kabe-fabrikken var med på ideen og havde lovet os en rundvisning på fabrikken i Kabe´s arbejdstid, så vi kunne se, at det var håndværk der bliver lavet, når en Kabe bliver samlet.

Selvom der var udsigt til en lang bustur i snevejr, var der hele tiden en god stemning om bord. Tiden gik med at tale om, ja selvfølgelig Kabe og camping, men også andre ting blev ivrigt drøftet. Stemningen blev også løftet yderlig af den våde forplejning af øl og sodavand, samt en lille hyggesang, der var blevet lavet til anledningen.

Efter ca. 10 timer i bus, med at par stop undervejs, så der kunne indtages fast føde… og chaufførens obligatoriske hviletid kunne overholdes, ankom vi til hotellet i Jönkøbing. Her fortsatte den hyggelige stemning i hotellets bar og efter sigende også på et par af værelserne…. En slyngelstue blev vist oprettet!


Afgang næste dag kl.9 og med de meget velopdragne kunder vi havde med, sad alle samlet i bussen kl.8.40 og blot ventede på højdepunktet på turen….KABE-FABRIKKEN I Tenhult!


Steen Rasmussen, fra Intercamp som er importør i Danmark, samt 2 medarbejdere fra Kabe, ventede på os med kaffe og brød, da vi ankom.


Kabe bød velkommen med brød og kaffe.


Vi så Kabe´s udstilling af vogne, som til nogens skuffelse, ikke var særlig stor, fordi alle vogne bliver bygget på bestilling fra kunder. Derefter så vi en film Kabe havde lavet, som viste hvordan Kabe var opbygget med gulvvarme, isolering og møblerne m.m. En film, som gav en rigtig god indgangsvinkel for alle, inden vi trådte ind i produktionshallerne. Og så skulle vi ind på selve fabrikken!


Når man ser fabrikken udefra, kan man næsten ikke tro, at her bliver en af verdens bedste campingvognen bygget. Fabrikken er ikke særlig stor, set udefra, og nogle af bygningerne er af ældre dato. Men det skal man ikke lade sig snyde af. Indvendigt er det en fabrik, hvor hver eneste medarbejder arbejder udefra det princip, at lige præcis den vogn de arbejder på, skal være i orden og som mange kommenterede bagefter; der var ikke meget unødig snak i krogene.


Fremvisning af film

Kabe-fabrikken er bygget moderne op efter ”Toyota”-modellen, så campingvognen bliver samlet på et transportbånd, der kører langsomt af sted, når de forskellige dele, der er samlet i moduler, er monteret. Det var meget fascinerende, at se alt det, der skal være i en Kabe, inden den kan fungere – bare at se det kæmpe store ledningsbundt, som skal monteres de rigtige steder!


En anden spændende ting, var at se, hvor vognen skulle hen. I alle vognene på transportbåndet stod modtageren af vognen - desværre var der ingen til Camping-specialisten, æv æv. Men mange vogne skulle til Danmark, det var da i det mindste en trøst.


Efter rundvisningen, var Kabe vært med frokost på en nærliggende restaurant – hvor snakken gik livligt, om alt det vi havde oplevet og hørt og alle var begejstrede for den fine behandling, vi havde fået både af Kabe og Importøren Steen Rasmussen.


Derefter ventede en lang tur hjem, som også kom til at tage en del længere tid end beregnet – grundet sne og is på vejen og hvor der også blev set flere uheld både i Danmark og i Sverige. Heldigvis havde vi verdens bedste chauffør fra AnsBussen. Ham var alle helt trygge ved og der var ingen uheldige opbremsninger med spildt kaffe til følge. Alle var også enige om, at få det bedste ud af det og tog den lange hjemtur med højt humør, vi kunne jo hverken gøre fra eller til.


Vi ankom til Camping-specialisten i Herning kl.0.15 natten til lørdag - var trætte, men også opstemte over alle de indtryk vi havde fået, både undervejs og ved Kabe. En kanon god tur!

Skrevet af: Steen Overgaard, Camping-Specialisten.dk 
© www.Camping-Specialisten.dk & www.campingferie.dk 2011


Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS