Til Forsiden  

Aabybro Camping & Fritid

Ekspedition Polarcirklen

     "Vinterturen"
     Rejseplan
     Dag 1
     Dag 2
     Dag 3
     Dag 4
     Dag 5
     Dag 6
     Dag 7
     Dag 8
     Dag 9
     Dag 10
     Dag 11
     Dag 12
     Dag 13
     Dag 14
     Dag 15
     Dag 16
     Dag 17
     I Morgen TV hos TV2
     Økonomi for turen
 

 

Sommerturen

 

"Ekspedition Polarcirklen"
Her er vores rejsedagbog


 Dag 9 – Gällivare til Jokkmokk

"Ekspedition Polarcirklen"  

I dag frøs det 17 grader, da vi stod op, og i radioen lovede de ned til –30 grader. Solen startede dagen på en skyfri himmel, og der var ca. 1 meter sne.

Udvendig var campingvognen stiv frossen, mens der inde var ca. 22 grader varmt, så vi alle sovet godt i nat igen.

Vi har boet på en parkeringsplads uden for Värdshuset, som er et hotel i Gällivare. Campingpladsen er lukket om vinteren, og da der også var lukket for strømmen, måtte vi finde en anden løsning, og det blev så uden for hotellet. Her findes der elstander til bilerne. De fleste anvender motorvarmer på deres bilerne, så de ikke fryser. En af elstanderne kunne give os de nødvendige 10 ampere, så vi fik den strøm, vi skulle have.

Inden vi ankom til Gällivare i går, krydsede vi i øvrigt Polarcirklen for 4. gang. Det skete kl. 16.00 i total mørke midt i skoven ca. 100 km syd for

Gällivare.
Vi opdagede også, at vi havde mistet den ene hjulkapsel på campingvognen.

Det må være sket i går på de ret ujævne svenske veje. Nå, life goes on…

Kl. 10 forlod vi jernmalm-byen Gällivare, som var vores nordligste punkt på turen, og satte kursen mod Jokkmokk. Det har været en fantastisk flot vinterdag. Køreturen på fjeldet har været en oplevelse ud over det sædvanlige og for første gang på turen har vi set solen i flere timer. Vi gjorde mange stop for at filme natur og kørebilleder. Jann og Rasmus kunne have brugt hele dagen i dette område, der består af både Sarek – og Muddus

Nationalpark, men vi skulle videre til Jokkmokk.
Vi ankom ved 14-tiden og fik tanket bilerne op, provianteret til
campingvognen og checket ind på den helårsåbne SCR campingplads Jokkmokks Turistcenter (****) i byen. Vi betaler 130 kr. pr overnatning inkl. el. Der
er faktisk forbavsende få mennesker på campingpladsen, men vi fik at vide, at de fleste kommer i løbet af onsdag/torsdag, når samernes vintermarked starter.

I dag har vi fået stille fortelt op (Isabella Universal), og allerede efter få minutter kunne vi mærke temperaturforskellen ude og inde i forteltet. Det er en god varmesluse, når det er så koldt udenfor. Den bliver vi glade for de næste par dage, hvor vi bliver i Jokkmokk.

Vi har netop skiftet gasflaske og selvfølgelig skulle det ske her til aften i minus 20 graders frost, hvilket betød, at vi ikke kunne få sat klikventilen på en ny 10 kilos BP-flaske. Så vi valgte at bruge en af de svenske flasker, hvor man nemt kan skrue regulatoren på. Det er godt at vi har monteret både den svenske og den danske regulator hjemmefra, og har begge typer flasker med i bilerne.

Vi har været en tur forbi turistkontoret, for at lægge en plan for de næste par dage. Der sker en masse i Jokkmokk under vintermarkedet og vi vil naturligvis ikke gå glip at noget……

Mere om det i morgen, for nu skal vi have en kop varm chokolade og hygge os med Jann og Rasmus

Hyggelige polarhilsner
Anne-Vibeke og Peer


Dag 10.

 

Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2012   -   E-mail: info@campingferie.dk