Til Forsiden  

Aabybro Camping & Fritid

Ekspedition Polarcirklen

     "Vinterturen"
     Rejseplan
     Dag 1
     Dag 2
     Dag 3
     Dag 4
     Dag 5
     Dag 6
     Dag 7
     Dag 8
     Dag 9
     Dag 10
     Dag 11
     Dag 12
     Dag 13
     Dag 14
     Dag 15
     Dag 16
     Dag 17
     I Morgen TV hos TV2
     Økonomi for turen
 

 

Sommerturen

 

"Ekspedition Polarcirklen"
Her er vores rejsedagbog


Dag 5. Rovaniemi til den finsk/russiske grænse

"Ekspedition Polarcirklen"  

I går aftes omkring kl. 20.00 kørte vi biler og campingvogn ombord på biltoget på det specielle område for biltog. Det var ikke specielt svært at køre ombord, selv om der selvfølgelig ikke er så meget plads. Togvognene er åbne ladvogne, så vi besluttede at lade varmen  i campingvognen være tændt. Den har vi i øvrigt først tændt da vi kørte i land i Åbo. Men vi har stadig ikke hældt vand på campingvognen, da vi ikke vil risikere at fyret blæser ud under togrejsen og vandet fryser og sprænger vores vandslanger.

Efter at vores biler og KABE var kørt ombord og låst fast med stopklodser foran og bagved hjulene, gik vi over på banegården hvor vi selv skal stige ombord i sovevognen. Men det kan vi først kl. 22.00.

Og så kan vi jo lige så godt hygge os med en kop kaffe og lidt isdessert.

Da vi kom ud til toget havde de kørt biltoget over til banegården, så vores campingvogn og biler holdt på første parket på sporene lige ud for. Det vakte stor opmærksomhed og mange stoppede for at se kortet, KABEN og de 2 Jeeps.

Vi fandt vores 2 kahytter hvor vi skulle sove 2 i hver. Og så er det tid til at afsløre de familiemæssige forhold som gør, at vi kan sove 4 personer i KABEN.

Den ene fotograf Rasmus har gennem mange år boet sammen med Anne-Vibeke, så de sover sammen i dobbeltsengen i KABEn, mens den anden fotograf Jann er Peers storebror, så de sover i dobbeltsengen i siddegruppen.

I toget deler Jann og Peer kahyt, mens Anne-Vibeke og Rasmus indrettede sig i den anden.

Så det er jo en heldig situation at vi både er i familie og samtidigt arbejdskollegaer, hvilket vi alle har været gennem mange år.

Der er en ganske god standard i de små sovekupeer, med en lille håndvask med vand i hjørnet. Toilet findes på gangen.

Omkring kl. 23.00 var toget på vej mod nord, nærmere betegnet Rovaniemi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredag formiddag kl. 11.00 triller toget ind på stationen i Rovaniemi, mens termometeret viser at temperaturen er lige på frysepunktet. Det er faktisk varmt siger de lokale. Togturen om natten har været blid og venlig og vi har alle sovet som en sten.

I løbet af kort tid har de koblet vognene med vores køretøjer fra toget og vi går spændte hen og konstaterer at der er dejlig varmt i campingvognen. Alde fyret har brændt upåklageligt under den ca. 800 km lange togrejse. Vores biler er også helt ok. Vi har ellers hørt om skrækkelige historier med biler hvor motorrummer er blevet fyldt med sne i løbet af natten, hvorefter de har været umulige at starte. Vores inde/ude termometer i campingvognen fortæller at det kun har været –2 grader i nat.

Og så er vi på vej gennem Rovaiemi mod den finsk/russiske grænse ca. 150 km mod øst.

Lige nord for Rovaniemi krydser vi Polarcirklen første gang, men vi skal (desværre) ikke ind og shoppe i de mange butikker i dag, men først på søndag. Nu skal vi finde vores startsted, så turen kan komme i gang, selv om vi føler at vi allerede har oplevet en masse.

Klokken er nu 13.00 om eftermiddagen, så hvis vi har GSM signal senere i dag, sender vi lidt flere oplevelser. Der er nemlig ingen campingpladser som har åbne i dette område af Finland, men en af de lokale attraktioner – en rensdyrpark – har tilbudt os at vi må overnatte i parken. Vi kan få strøm fra et af deres huse i parken, så vi kan køre vores Alde fyr på el-patron. Så sparer vi lidt på gassen.

Vi har netop set en række rensdyr passere landevejen, så det gælder om at være opmærksom. Det er der desværre et rensdyr der åbenbart ikke har været, for det ligget stendødt og stivfrossent i vejkantet. Velkommen til virkeligheden.

 

 

 

 

 

 

Vi fandt vores startsted – den finsk/russiske grænseovergang: Salla – lidt nord for Polarcirklen og så tæt på, som vi kan komme med campingvognen. Vi kørte langsomt hen mod grænsebygningen – spændte på hvor tæt på, vi kunne filme. 

To uniformsklædte grænsebetjente kom ud til os med et alvorligt udtryk i ansigtet. Anne-Vibeke, der kørte forrest, rullede vinduet ned og hilste pænt ”Yhvai paive” (lydskrift), der betyder goddag. De spurgte interesseret, hvad vi skulle, og vi fortalte om dette projekt. Situationen ændrede sig hurtigt til en lang og hyggelig snak på en blanding af engelsk og svensk, og vi fik lov til at filme lige foran grænsebygningen. De to grænsebetjente, der i øvrigt så ud til at kede sig vildt før vi kom, fulgte interesseret med, og vi fik både filmet starten af TV-programmerne og taget pressefoto. Herefter fik vi en kort rundvisning og en forklaring på, hvordan en finsk/russisk grænseovergang fungerer i dag.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En stor oplevelse, som vi nok ikke lige havde regnet med…..

Turen er nu for alvor i gang.

Vi har nu fundet det sted, hvor vi skal bo i nat. Det hedder Salla Reindeerpark og ligger 14 km syd grænsebyen  Salla. Her ligger en dejlig campingplads, der godt nok er lukket om vinteren, men vi har lavet en aftale med lejrchefen om en enkelt overnatning. Han har åbnet en af sine elstander, så vi nu har fået 220 volt til campingvognen. Vi har valgt at køre på vores elpatron (2000 W) for at spare på gassen. Indtil nu har vi brugt 2-3 kg gas på ca. 36 timer. Vi har også fået fyldt vandtanken op, så nu har vi 40 liter frisk vand. I morgen skal vi kigge nærmere på området, der består af både dyrepark (rener), snescootercenter, alpint skisportsområde m.m..

Vi ankom kl. 16.00 og det var allerede totalt mørkt. Solen begynder at gå ned ved 14-tiden.

Vi har fået nogle mails fra campister, der spørger os om benzinforbruget. Den ene Jeep (benzin) kører ca. 6,5 km på literen, den anden (diesel), der trækker campingvognen, kører ca. 8 km på literen.

Nu sidder hele holdet i campingvognen, der er dejlig varm, og hygger med slik og kaffe, skriver dagbog og ser de første optagelser i gennem. Temperaturen er faldende. Lejrchefen har fortalt, at der bliver minus 10 i morgen, så bilerne er tømt for alt, der kan fryse og motorvarmeren er sat til. Vi håber det rækker. Vi ses i morgen.

Venlige campinghilsner

Anne-Vibeke og Peer



Dag 6.


 

 

Om www.campingferie.dk   -   Neslein Kommunikation ApS © 1996-2012   -   E-mail: info@campingferie.dk