Campingferie.dk
Adria Alpina Summer 11
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 730 brugere
Forsiden
Loading
Del 1
Vintercamping
i Dethleffs I
Del 2
Vintercamping
i Dethleffs II
Del 3
Kobberbyen Røros
Del 4
Ægte vinterbadning
Del 5
Snescoortertur
Del 6
Tandådalen camping
Del 7
Sälen
Del 8
Campingtips & hjemad

Vintertur i Dethleffs Camper Snow 550 DB - Sälen

Er du træt af at stå på ski, eller har du blot brug for en frieftermiddag, kan det anbefales at tage en tur ned til Sälen. På landevejen i centrums sydkant finder du denne Dalabod, der er en souvenirforretning. Lige denne er interskandinavisk, for bestyreren er fra Thistedkanten, konen fra Norge og den ligger i det højsvenske Darlana.


Så er der nyt til alle fans af de flotte Darlana heste. For at holde gang i produktionen og for at få lidt fornyelse, kan du nu få en såkaldt barselshest. Hver gang du får en lille ny i familien, kan du marker det med en af disse flotte lyserøde eller lyseblå heste. Jeg skal udelade at kommentere hvilken der er til en lille pige og til en lille dreng.


Er du til de mere traditionelle Darlana heste, så fås de selvfølgelig stadig. Udover svensk kunsthåndværk og husflid, kan du også få et bredt udvalg af internationale souvenirs, tilsat et stænk af Sverige, så de "ser lokale ud".


Eller hvad med en af de efterhånden mange typer af trolde? Eller et elsdyr, en slædehund eller en model af de gamle svenske Volvo og Saab biler?


Midt i Sälen ligger Sälen Centrum, der er en slags arkadecenter. Det er også her byens Systembolag ligger. Her kan voksne køber øl, vin og spiritus, der har en alkoholprocent på over 3,5. Der er rigtig god parkering, også hvis du kommer med campingvogn bag bilen.


Er du løbet tør for kontanter, kan du hæve penge i automaten til venstre for indgangen. Har du behov for en læge, findes det også herg. Det er også her byens turistkontor, apotek, posthus og bank ligger.


I området til højre, bag hegnet er der et større konditori, hvor du kan få dagens suppe eller salattallerken. Du kan også nøjes med en kop kaffe eller te. Stedet er ganske populært, og der kommer lige så mange lokale som turister i konditoriet.


Her ser du et lille udvalg af de forskellige tørkager, der sælges i konditoriet. Udover tørkagerne kan du få mange forskellige slags brød. der alle er bagt i konditoriets eget åbne bageri. Her bages brødet fra bunden, og ikke som Bake-off, der eller er rigtig meget af heroppe.


Modsat konditoriet ligger flere specialbutikker, hvor du kan supplere din vintergarderobe med det du har glemt hjemme, eller er kommet til at mangle. Priserne hernede er mere humane end oppe på fjeldet. Især skoforretningen er meget veludstyret. Du finder stort set ikke noget sports eller skiudstyr herinde. Det kan du derimod få syd for byen, hvor der langs vejen ligger flere store lavprisforretninger, der også har specialpriser på udlejning af skiudstyr.


På den modsatte side af hovedgaden finder du både ICA (udtales Ika) og Konsum. Konsum er det lokale Coop, og ICA "den friske konkurrent". I Konsum finder du mange af de samme varer, som du finde i en dansk brugs. ICA's udbvalg og varer svarer mere til en mindre Føtex. Begge steder er du godt hjulpet, for udvalget er stort. Prisniveauet er en anelse under det, det koster oppe på fjeldet. Men når du har handlet i andre byer heroppe, så kan du godt se, at Sälen er et turistområde. Har du tid, mulighed og plads til det, så kør ind i en af de store byer undervejs, f.eks. Jönköping, Trollhättan, Kristinehamn eller Phillipsstad og gør dine indkøb der. Der er ca. 20 % at spare i forhold til det det koster i Danmark, og en hel del mere i forhold til butikkerne i turistområderne.


På vej tilbage til Tandådalen faldt vi over denne hundeslædestation, der ligger helt ud til landevejen. Her kan du købe guidet en tur i hundeslæde. Hunde og slæde er kraftigere, end på de slæder jeg har prøvet. Og her sidder du, som passager på slæden, godt pakket ind i tæpper og poser, for det er koldt at sidde stille i minus 14 grader.


Har du ikke lyst til selv at køre med dit eget hundespand, er dette en god måde at prøve hundeslædekørsel på. Turene varer fra en halv times tid, og du opnår samme oplevelse af skovens stilhed, som hvis du kører ude på fjeldet. Men lyden af biler og snescootere kan ikke helt undgås.  



Skrevet af: Jens-Peder Rasmussen
© www.campingferie.dk 2007

 « Del 6   Del 8  » 

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS