Campingferie.dk
Nibe Caravan Center
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg
Opdateret: 9. februar 2012 Online: 563 brugere
Forsiden
Loading
Del 1, Indledning
Del 2, Omelet
Del 3, Mexicokylling
Del 4, Pandekager
Del 5, Frikadeller
Del 6, Boller 
Del 7, Varmepizza 
Del 8, Nakkefillet  

Cobb på Camping - Del 6 - Boller

Bagning af Boller, Hvis der er noget, der på en gråvejrsdag kan lokke campingpladsens friske fyre til kaffebordet, så er det en gang friskbagte boller. Har du ikke en ovn i campingvognen, men en Cobb, så kan det stadig lade sig gøre. For det er nemlig muligt at bage 7 lækre boller ad gangen, men det kræver lidt planlægning og øvelse. Så hvis du vil brillere med dagens opskrift, så øv dig hjemmefra, så den sidder i skabet første gang. Vi fik først bagt de rigtige lækre boller i tredje forsøg. Det første forsøg var dog også allerførste gang vi brugt vores fikse lille rejsegrill.


Der er mange opskrifter på boller, både de mere klassiske, quickbollerne og den færdigrørte model. I alle de viste forsøg, brugte vi opskriften fra den kogebog vi fik sammen med grillen. Opskriften lyder:
 
Ingredienser:
2 spsk olie
Margarine/olie til at smøre panden
1 1/4 dl mælk
25 g gær
½ æg
½ tsk salt
30 g grahamsmel
30 g fuldkornshvedemel
200 g alm. hvedemel
Pensling:
½ æg
1 spk sesamfrø eller havregryn


1. Mælken lunes, hvorefter gæren røres ud i den lunkne mælk.
2. De øvrige ingredienser tilsættes.
3. Ælt dejen godt igennem.
4. Form 7 boller og læg dem på en smurt pande.
5. Lad bollerne hæve et lunt sted i ca ½ time.
6. Pensel bollerne med det halve æg.
7. Drys med sesamfrø, havregryn eller ingen ting.
8. Bollerne bages på Cobben med låget på i ca ½ time.
9. Bollerne skal, for få en sprød skorpe, vendes efter 15 minutter



Boller a la First Edition
Vi prøvede først med en Kings Grill, der både er let at antænde, varmer godt og ikke sviner så meget. Men premieren gik ikke så godt, for der var alt for meget varme på grillen.


Derfor blev bollerne lige lovlig sprøde. Smagen var der ikke noget galt med, men det er tvebakker, og ikke boller der skal knase.


Da afsætningen af de knasende boller var lidt ringe, blev næste portion hurtigt gjort klar igen.


Belært af erfaringerne valgte jeg at tænde med tændblokke og de 4 stk. grill-kul, som der stod i opskriften.


Nu var det ikke de foreslåede Heat Beats, men alternativet fra supermarkedet, så det synes ikke som om der var ret meget varme på grillen. Efter bagningen var begyndt, kunne vi godt se, at der ikke var varme nok på. Pokkers osse.


Men når en hel Kings Grill er for meget, hvad så med en halv? Fordelen ved Kings Grillen er også, at den ikke er 15 - 20 minutter om at blive varm og klar.


Se nu var der varme nok, men til gengæld betød den ekstra lange bagetid, at bollerne fik en lidt kedelig røgsmag. Læg i øvrigt mærke til, at det snask du kan se på kanten af yderskallen, er fra stegning af kød.


Boller a la Second Edition
Nu var bollerne, trods den lette røgsmag, klar til at blive spist med ost eller marmelade. Når bollerne serveres friske, er det overflødigt at smøre dem med smør eller kærgården.


Den anden halvdel af Kings Grillen blev brugt til tredje portion.


Boller a la Third Edition
Se så var den der. Nu er bollerne, selv om de er bagt på begge sider, både lune, lækre og lige til at spise.


Og så er det ikke svært at finde en frivillig forsøgskanin. Slet ikke når de serveres med friskbrygget kaffe og te.

Smagsskala: De gode: 4. De røgede: 2. De brændte: 1.

Skrevet af: Jens-Peder Rasmussen
© www.campingferie.dk 2007


Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2012 © Neslein Kommunikation ApS